Vyskúšajte nekonečné dáta bez viazanosti:
piatok, 26 apríla, 2024
NovinkyRecenzieSmartfónyTechnológie

Recenzia: Samsung Galaxy A53 5G – zaručená kvalita a aktualizácie

Atraktívny telefón s dobre vyzerajúcou obrazovkou a pôsobivými fotoaparátmi za dobrú cenu. To je Samsung Galaxy A53, ktorý ponúka dobrý pomer ceny a kvality. To či je Samsung Galaxy A53 ten pravý smartfón pre vás vám prezradí naša recenzia nižšie. Na trhu je však tiež už nástupca Samsung Galaxy A54, ktorý má jednoznačne čo ponúknuť a odporúčame pozrieť recenziu aj na neho.

Dizajn smartfónu Samsung Galaxy A53

Dizajn telefónu je lákavý hlavne kvôli širšiemu výberu farieb. Telefón môžete zakúpiť v broskyňovej, bielej, čiernej a modrej farbe. Farba, ktorú si vyberiete, ovplyvňuje plastový zadný panel ale aj kovový rám mobilu. Telefón meria 159,6 x 74,8 x 8,1 mm a váži 189 g, takže sa dá nazvať stredne veľkým. Nie je taký veľký, aby jeho používanie bolo nepohodlné.

Na pravom okraji telefónu sa nachádza tlačidlo napájania a kolískový ovládač hlasitosti. Samozrejme port USB-C je presne tam, kde by ste ho očakávali. Ako sme pri Samsungu už zvyknutý tak mobil nemá 3,5 mm Jack konektor pre slúchadlá, na rozdiel od niektorých iných telefónov za túto cenu. Využiť teda musíte bezdrôtové slúchadlá, ideálne Samsung Galaxy Buds. Výhodou oproti konkurencií je snímač odtlačkov prstov na displeji, ktorý v telefónoch s touto cenou príliš často nevidíme.

Zo zadnej strany je ostrovček fotoaparátu telefónu ktorý nieje moc výrazný. Je to čiastočne preto, že nevyčnieva príliš ďaleko, a tiež preto, že zadná časť zariadenia sa vyzdvihuje, aby sa s ním stretla. Jedna vec, ktorá zadnú časť mobilu špatí, je, že jeho zadná strana je označená certifikáciami a ďalšími detailmi. Bolo by o dosť krajšie, keby telefón na sebe nemal adresu poštovej schránky v Dubline.

Galaxy A53 má ochranu IP67. To znamená, že je úplne prachotesný a vodeodolný v hĺbke jedného metra po dobu 30 minút. Plastová zadná strana ho chráni aj pred menšími pádmi a škrabancami teda minimalne lepšie ako sklenená.

🏷POZRIEŤ SMARTFÓN SAMSUNG GALAXY A53 NA ALZA.SK

✅️POZRIEŤ POROVNANIE CIEN NA HEUREKA.SK

Displej Galaxy A53

Samsung Galaxy A53 sa môže pochváliť jedným z najlepšie vyzerajúcich obrazoviek, ktoré na telefóne v tejto cenovej kategórií uvidíte.

Je to 6,5-palcový panel s rozlíšením FHD+, obnovovacou frekvenciou 120 Hz a maximálnym jasom 800 nitov. S týmito špecifikáciami sa A53 neodlišuje od iných telefónov s podobnou cenou, ale technológia displeja Samsung je tu skutočným šampiónom, keďže displej Super AMOLED vyzerá žiarivo a farebne.

Kruhový výrez pre prednú kameru v hornej časti príliš nezasahuje do vášho pozorovacieho priestoru, takže si ho rýchlo prestanete všímať.

Fotoaparáty Galaxy A53

Zatiaľ čo výkon fotoaparátu Samsung Galaxy A53 nie je úplne porovnateľný s výkonom telefónov Galaxy S, svojou fotografickou hrou ale nezaostáva za konkurentmi s rovnakou cenou.

Hlavný fotoaparát je 64 MP f/1,8 so širokouhlým objektívom a je spojený s 12 MP fotoaparátom s f/2,2 123-stupňovým ultraširokouhlým objektívom, 5 MP f/2,4 makro a 5 MP f/2,4 hĺbkovým snímačom.

Fotoaparáty zhotovujú jasné a farebné fotografie, vďaka ktorým budú zábery divokej zvery, jedla, krajiny alebo ľudí vynikať. Telefón za túto cenu má vysoký dynamický rozsah a obrázky sú tiež ostré, pokiaľ ich snímate na hlavnom fotoaparáte. Nočná fotografia je tiež celkom dobrá. Nie je to zrovna kvalita ako má iPhone, alebo vlajkové lode od Samsungu, ale je lepšia, ako sme si zvykli očakávať v tejto cenovej kategórií.

Ak venujete pozornosť trhu s lacnými telefónmi, pravdepodobne ste videli veľa telefónov, ktoré nasadili makro alebo hĺbkové fotoaparáty s rozlíšením 2 MP, aby doplnili zoznam špecifikácií, ale v tomto prípade to tak nie je. Makro fotoaparát robí dobre vyzerajúce snímky blízkych objektov, hoci objektív mal na okrajoch mierne skreslenie. Hĺbkový fotoaparát vytváral fotografie s pomerne prirodzene vyzerajúcim rozostrením pozadia.

Výber režimov fotografovania vám pomôže vyťažiť maximum z radu fotoaparátov Galaxy. Vynikajú najmä dva: Single Take, ktorý umožňuje vybrať si záber z videa, a režim Food, ktorý vám umožní vybrať konkrétnu oblasť zaostrenia a vytvoriť tak dramaticky vyzerajúce zábery.

Pomocou funkcie Single Take nahráte video objektu a potom z neho algoritmus AI vyberie fotografie, upraví a oreže tieto obrázky a dá vám výber; z tejto sady si môžete vybrať obľúbený záber.

Režim Food – ktorý napriek svojmu názvu funguje aj pre veci ako flóra a zvieratá – vám umožňuje vytvárať také fotografie, ktoré ľudia radi zverejňujú na sociálne médiá. Niektoré snímky vytvorené týmto režimom sú presýtené, no práve tie sú na sociálnych sieťach v móde.

Na prednej strane telefónu je selfie kamera s rozlíšením 32 MP f/2,2 a táto, rovnako ako zadná kamera, je celkom nezvyčajne dobrá pre telefón strednej triedy. Záberi vyzerajú jasne a žiarivo, či už ste v slnečnom alebo svetelne slabšom prostredí.

Teraz k videu: 4K video môžete natáčať pri 30 fps alebo 1080p pri 60 fps na zadných ale aj na predných kamerách. Je zriedkavé vidieť telefón, ktorý ponúka tento druh záznamu vo vysokom rozlíšení na prednom snímači. K dispozícii je tiež spomalené prehrávanie a „Super Slow-Mo“.

Je tu aj režim Pro Video od spoločnosti Samsung, ktorý vám poskytuje všetky možnosti profesionálnej fotografie vrátane ISO a vyváženia bielej, ale pre video. Nie sú tu však všetky funkcie Samsungu Galaxy S22 Ultra, pretože tento vlajkový telefón vám tiež umožňuje vyladiť nastavenia priblíženia na rôznych šošovkách a vybrať si, z ktorej oblasti mikrofón nahráva.

Výkon a špecifikácie Galaxy A53

Samsung Galaxy A53 môže v oblasti fotoaparátu a displeja napredovať pred konkurenciou za rovnakú cenu, ale pokiaľ ide o výkon, tam jemne zaostáva. Čipom v tomto smartfóne je Exynos 1280, čo je domovský čip strednej triedy od spoločnosti Samsung.

Telefón sa občas pri prechádzaní systému zdal pomalý – nie vždy, ale občas áno. Mobil dokonca občas pri odomykaní zamrzne. Spravil Samsung použitím vlastného čipu chybu? Môžeme len dúfať, že sa im to podarí opraviť pomocou aktualizácií. Ak však neplánujete smartfón využívať na hranie hier, ale uprednostníte pred výkonom vzhľad a fotoaparát, mali by ste byť spokojný.

Softvér Galaxy A53

Všetky telefóny Samsung bežia na systéme Android s firemnou nadstavbou One UI. Galaxy A53 dostal Android 12 a niektoré funkcie tejto verzie zahŕňajú hibernáciu aplikácie (ak aplikáciu dlhší čas nepoužívate, skryje sa v ponuke) a Material You, ktorá vám umožní zmeniť farebnú schému ponuky telefónu tak, aby zodpovedala tapete.

Nadstavba One UI je hlavne grafickým prepracovaním systému Android a buď sa vám bude páčiť, alebo nie. Je však plná vlastných aplikácií Samsung, čo je občas mätúce. Nainštalované sú totiž aj vlastné aplikácie Google (ako na akomkoľvek telefóne s Androidom).

Existuje Samsung Pay, Galéria, Obchod a ďalšie, ale všetky majú náprotivky od Googlu – Pay, Photos a Play Store. Existuje oveľa viac aplikácií, ktoré sú voliteľné v ponuke pri nastavovaní telefónu. Napríklad Samsung Free, ktorá ponúka niekoľko bezplatných hier, kníh, podcastov a televíznych relácií; Global Goals, ktorý vám len povie, aké sú ciele spoločnosti Samsung; a niektorých spoločností tretích strán, ako sú Booking.com, LinkedIn a Microsoft Office.

Čínske značky telefónov často kritizujeme za bloatware, no Samsung je na tom rovnako zle. Väčšina ľudí oveľa viacej ocení čistý Android.

Naopak veľkou výhodou sú prisľúbené aktualizácie softvéru aj bezpečnosti, až na 5 rokov. Vďaka tomu bude zariadenie dlhšie použiteľné a nebudete musieť kupovať nové.

Batéria Galaxy A53

Samsung Galaxy A53 má 5 000 mAh batériu, veľa zariadení strednej triedy tiež ponúka túto veľkosť batérie. Tu sa to však hodí, pretože 5G konektivita a jasná obrazovka potrebujú všetku šťavu, ktorú môžu získať. Telefón medzi nabitiami vydrží zhruba deň. Jeden deň používania vo vyššej strednej triede je priemer. Dajú sa nájsť konkurenčné modely, ktoré sú na tom lepšie, ale aj horšie.

Nabitie telefónu z úplneho vybitia do plného nabitia trvá viac ako dve hodiny – to je pomerne dlho.

Záverečná recenzia smartfónu Samsung Galaxy A53

Smartfón Samsung Galaxy A53 vyniká v mnohých ohľadoch, no v iných zase jemne zaostáva. Pravdou je, že pokiaľ túžite po prémiovej značke, prémiovom vzhľade a kvalitnom fotoaparáte, je to tento mobil ako stvorený pre vás. Vďaka tomu si zaslúži miesto v našom výbere najlepších mobilov do 500 eur. Momentálne je dokonca v známom eshope Alza.sk za vynikajúcu cenu a dostanete k nemu aj 2 darčeky zdarma. Ak však hľadáte vysoký výkon, alebo potrebujete využívať rýchlo nabíjanie cestou do školy a práce v aute či vlaku, mali by ste sa poobzerať inde. V tejto cenovej relácií vám odporúčame pozrieť aj recenziu na Motorola Moto Edge 30, alebo recenziu na Realme GT.

4 thoughts on “Recenzia: Samsung Galaxy A53 5G – zaručená kvalita a aktualizácie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *