Recenzia: Realme GT – zaplatíš za výkon, nie za značku!
Pokiaľ hľadáte smartfón, pri ktorom nebudete platiť za značku, ale dostanete za svoje peniaze úplné maximum, Realme GT je tu pre vás. Tento mobil je vybavený výkonným chipsetom, vďaka ktorému bez problémov zvládne aj tie najnáročnejšie mobilné hry. A prehrievanie? S tým si hravo poradí chladič procesora. Viacej vám už prezradí recenzia na Realme GT nižšie.
Dizajn Realme GT
Realme GT má charakteristický dizajn. Zaujal žltou zadnou časťou z umelej kože prelomenou čiernym skleneným pásikom, ktorý sa tiahne dole od vystúpeného fotoaparátu. Pásik evokuje predstavu pretekárskych pruhov a je to určite pútavý vzhľad.
K dispozícii je aj nekožená verzia telefónu, ktorá je dodávaná v striebornej alebo modrej farbe, ktorá je taktiež pekná ale nie až tak originálna a bijúca do očí. A ak nie ste fanúšikom kožených telefónov z etických dôvodov, nebojte sa – „umelá“ koža Realme GT je vegánska.
Smartfón je trochu menší, s rozmermi 158,5 x 73,3 x 8,4 mm a hmotnosťou 186 g. Stále sa však nájdu aj menšie zariadenia. Používanie Realme GT je pomerne pohodlné vďaka jeho veľkosti, pričom všetky bočné tlačidlá a veľká časť obrazovky sú ľahko dostupné. Na zadnej strane sa hrbolček fotoaparátu sotva týči nad zvyškom zadnej časti, čo dodáva telefónu elegantný vzhľad.
Na pravej hrane telefónu sa nachádza tlačidlo napájania a kolískový ovládač hlasitosti je na opačnej strane. Na spodnej strane sa samozrejme nachádza port USB-C. Telefón má tiež 3,5 mm Jack konektor pre slúchadlá, ktorý fanúšikovia káblových slúchadiel radi uvidia.
🏷POZRIEŤ SMARTFÓN REALME GT NA ALZA.SK
✅️POZRIEŤ POROVNANIE CIEN NA HEUREKA.SK
Displej Realme GT
Realme GT má 6,43-palcovú obrazovku, na ktorej prekáža len kruhový výrez pre prednú kameru vľavo hore. Rám je veľmi malý, takže obrazovka zaberá väčšinu prednej časti zariadenia.
Táto obrazovka využíva technológiu Super AMOLED, takže farby sú jasné a výrazné, s dobrým kontrastom, hoci tento typ obrazovky môže byť na priamom slnečnom svetle horšie viditeľný. Rozlíšenie obrazovky je 1080 x 2400, čo je na smartfón celkom bežné a na streamovanie, hranie hier alebo surfovanie cez sociálne médiá vám bude vyhovovať viac než dosť.
Niečo, čo v tejto cenovej relácií nie je úplne bežné, je 120Hz disple. To znamená, že obraz sa aktualizuje 120-krát za sekundu. Štandardom bolo 60 Hz a veľa telefónov sa ho stále drží, ale inovácia tu znamená, že uvidíte plynulejší a hladší pohyb (aj keď frekvenciu môžete znížiť na 60 Hz alebo použiť variabilnú obnovovaciu frekvenciu, oboje ušetrí výdrž batérie v prípade potreby). Obrazovka Realme GT je veľmi dobrá vzhľadom na cenu telefónu a je viac než vhodná na všetko, na čo budete zariadenie potrebovať.
Fotoaparáty Realme GT
Realme GT má tri zadné fotoaparáty a jeden predný. Na zadnej strane máme 64 MP hlavný, 8 MP ultraširokouhlý, 2 MP makro fotoaparát a na prednej strane je 16 MP fotoaparát na selfie a videohovory.
Fotky odfotené predným fotoaparátom vyzerali veľmi jasne vďaka nástrojom na úpravu krásy – v skutočnosti možno až príliš, pretože snímky niekedy vyzerali umelo. Môžete vyladiť nastavenia krásy, aby ste to do určitej miery napravili, ale ak si len robíte selfie a zdieľate ich na sociálnych sieťach, je to v poriadku.
Fotografie nasnímané hlavným fotoaparátom vyzerajú dobre, no nie sú skvelé. Sú plné detailov a zábery nasnímané pri dobrom osvetlení vyzerajú pekne a jasne, no niektoré fotografie vykazujú zreteľné známky preostrenia, zatiaľ čo na iných sa môžu objaviť preexponované svetlá.
Ultraširoké obrázky boli pomerne pôsobivé a s veľmi malým skreslením. Tieto zábery boli pomerne jasné a vďaka 119-stupňovému uhlu objektívu bolo zorné pole oveľa širšie ako pri záberoch nasnímaných na hlavnom fotoaparáte.
Makro fotoaparát moc neočarí. Rovnako ako u väčšiny 2MP makro snapperov na telefónoch sa zdá, že jeho zahrnutie je tu navrhnuté skôr na rozšírenie zoznamu špecifikácií než na zlepšenie zážitku z fotografovania.
Nie je tu žiadny teleobjektív na fotografovanie so zoomom, čo je škoda, pretože by sa ujal namiesto makro objektívu. Môžete síce digitálne priblížiť až 10x, ale posledné 2x obrázky sú príliš rozmazané a nestoja za to.
Realme GT vám umožňuje nahrávať video až do 4K pri 30 fps alebo 60 fps. K dispozícii je tiež režim, ktorý používa AI na rozpoznávanie farieb, takže môžete natáčať monochromaticky.
Výkon Realme GT
Nenájdete veľa telefónov za cenu Realme GT, ktoré sú také výkonné. Telefón sa môže pochváliť špičkovou čipovou sadou Snapdragon 888, ktorá je najvýkonnejším procesorom dostupným pre telefóny s Androidom od jeho vydania. Ten je spárovaný s 8 GB alebo 12 GB pamäte RAM. Vďaka tejto špičkovej čipovej súprave Realme GT ľahko prechádza hrami. Pri hraní špičkových titulov nezaznamenáte takmer žiadne zasekávanie a aplikácie sa taktiež načítavajú rýchlo. Je to jeden z najlepších lacných smartfónov na hranie hier.
Reproduktory Realme GT sú slabšie ale svoj účel splnia. Hodia sa na počúvanie podcastu v sprche alebo ak potrebujete zavolať cez reproduktor, ale neodporúča sa ich používať na hudbu alebo streamovanie – sú trochu plechové.
Softvér Realme GT
Rovnako ako všetky telefóny Realme, aj GT používa Realme UI, nadstavbu štandardného Androidu, čo je v podstate prepracovaná verzia Androidu 11, ktorá je veľmi podobná Oppo ColorOS.
Rovnako ako ColorOS, aj Realme UI prichádza s množstvom prispôsobení. Okrem zmeny tapety a rozloženia aplikácií, ako je to možné na všetkých telefónoch, si môžete navrhnúť svoj vlastný always on displej, vybrať si z ponuky animácií, ktoré sa objavia po stlačení snímača odtlačkov prstov, zmeniť farbu ikoniek v telefóne. , navrhnúť si vlastné ikony aplikácií výberom z rôznych veľkostí a tvarov a zmeniť systémové písmo.
Oppo a Realme sú vo vlastníctve rovnakej materskej spoločnosti, ktorá má pod sebou aj Vivo a OnePlus, takže podobnosti medzi telefónmi a ich softvérom sú bežné. Napriek tomu je používateľské rozhranie Realme takmer identické s ColorOS.
Keď prvýkrát spustíte Realme GT, je v ňom nainštalovaného pomerne veľa bloatwaru. Patria sem vlastné aplikácie Realme, ako sú Phone Manager, Realme Link, obchod s témami a zvláštna zmes aplikácií tretích strán, ako je napríklad Booking.com a LinkedIn. Z hľadiska navigácie je Realme GT veľmi podarený, kedže jeho procesor a 120 Hz obrazovka umožňujú rýchle a jednoduché prechádzanie po používateľskom rozhraní.
Životnosť batérie Realme GT
Realme GT dostal batériu s kapacitou 4 500 mAh, čo je priemer pre telefón za túto cenu, a to je presné slovo, ktoré by sme použili na opis výdrže batérie zariadenia: „priemerná“.
Realme GT bez problémov vydrží medzi nabitiami celý deň, či už len občas kontrolujete sociálne siete, pozeráte Netflix, zahráte si rýchlu hru Call of Duty: Mobile alebo počúvate hudbu počas celého dňa. Pri intenzívnejšom používaní môže výdrž batérie klesnúť na jednociferné percentá, ale nikdy netreba dať mobil nabíjať počas dňa. Druhý celý deň aktívneho používania však vo všeobecnosti neprichádza do úvahy.
Celý deň výdrže batérie je pre smartfón priemer, ale čo nie je až také priemerné, je rýchlosť nabíjania telefónu: s výkonom 65 W predstihuje Realme GT svojich konkurentov.
Pri tejto rýchlosti sa telefón nabije z prázdneho na plný za niečo viac ako pol hodiny, takže si nemusíte robiť starosti s tým, že by ste nezabudli pripojiť zariadenie cez noc, pretože ho môžete jednoducho udržiavať nabité len pár minút každé ráno.
Záverečná recenzia smartfónu Realme GT
Realme GT si bezpochyby zaslúži miesto v našom výbere najlepších mobilov do 500 eur. Svojím výkonom patrí medzi najlepšie herné mobily v dostupných cenách a výrazne nezaostáva ani v ostatných parametroch. Rýchle nabíjanie taktiež poteší a 120Hz displej je už len príjemný bonus, ktorý sa v tejto cenovke často nevidí. Navyše, aktuálne sa dá zohnať v známom elektre Andreashop.sk za skvelú cenu + dopravu zdarma a darček v podobe 2 mesiac internetovej TV grátis. Ak by vám však predsalen nevyhovoval, určite pozrite aj recenzie na Motorola Moto Edge 30 a Samsung Galaxy A53 v rovnakej cenovej relácií.
Pingback: Recenzia: Motorola Moto Edge 30 - tenšie 5Gčko nenájdeš!
Pingback: Najlepšie mobily do 500 eur - tu začína kvalita a luxus! - nftmagazin.sk
Pingback: Recenzia: Samsung Galaxy A53 - zaručená kvalita a aktualizácie