Vyskúšajte nekonečné dáta bez viazanosti:
streda, 17 apríla, 2024
NovinkyRecenzieSmartfónyTechnológie

Recenzia: Motorola Moto G200 – lacný smartfón so špičkovým výkonom

Smartfón Moto G200 je výsledkom úsilia spoločnosti Motorola ponúkať lacné smartfóny so špičkovými špecifikáciami a môžeme ho považovať za jeden z najlepších telefónov, aké sme kedy od spoločnosti Motorola videli. Svojimi vlastnosťami sa bez problémov zaradil medzi najlepšie smartfóny do 400 eur. Všetky detaily prečo tomu tak je nám však prezradí až samotná recenzia na smartfón Motorola Moto G200 nižšie.

Dizajn Motorola Moto G200

Môžeme vidieť, že Moto G200 je masívny mobil. S rozmermi 168,1 x 75,5 x 8,9 mm a hmotnosťou 202 g potrebujete poriadne veľké ruky, aby prirodzene sedel v dlani.

Hlavným funkčným problémom s jeho veľkosťou, okrem skutočnosti, že môže byť ťažké dosiahnuť na okraje displeja, je to, že s bočným snímačom odtlačkov prstov môže byť ťažké odomknúť telefón. Našťastie v porovnaní s predchádzajúcimi telefónmi Moto má rozpoznávanie odtlačkov prstov oveľa spoľahlivejšie a plynulejšie.

Nad skenerom odtlačkov prstov na pravej strane telefónu je tlačidlo ovládania hlasitosti a na opačnom okraji je malé tlačidlo Google Assistant (stlačením tohto tlačidla sa zobrazí AI spoločník). Je tu port USB-C, ale 3,5 mm jack pre slúchadlá už tento model neponúka. To ale nie je príliš veľký šok, keďže mnoho spoločností tento port zavrhuje a bluetooth slúchadlá sú už štandardom každého moderného človeka.

Zadná strana Moto G200 je vyrobená z plastu a je dostatočne odolná, aby vydržala nejaké pády bez rozbitia, na rozdiel od skla používaného na mnohých prémiových telefónoch, ktoré sú potom náchylné na rozbitie.

S hodnotením IP52 má telefón obmedzenú odolnosť voči vode a je väčšinou odolný voči prachu, no neodporúčame ho brať na plávanie ani ho zahrabávať do piesku.

🏷POZRIEŤ SMARTFÓN MOTOROLA MOTO G200 NA ALZA.SK

✅️POZRIEŤ POROVNANIE CIEN NA HEUREKA

Displej Motorola Moto G200

Vďaka 6,8-palcovému displeju má Moto G200 toľko miesta na obrazovke ako Samsung Galaxy S21 Ultra, vďaka čomu je ideálny pre ľudí, ktorí majú radi streamovanie alebo hranie hier či sledovanie klipov a filmov na mobile. Nie je to úplne porovnateľné s týmto telefónom, pretože jeho rozlíšenie je „len“ 1080 x 2460 alebo FHD +, ale veľká väčšina smartfónov v dnešnej dobe má tiež FHD + a s týmto displejom si skutočne užijete krásne detaily v dobrej kvalite.

K dispozícii je tiež obnovovacia frekvencia 144 Hz ktorá je nad konkurenciou, pretože väčšina ostatných súperov používa 120 Hz a to znamená, že pohyb vyzerá veľmi hladko. Obnovovacia frekvencia vyjadruje, koľkokrát za sekundu displej aktualizuje svoj obraz a pri frekvencii 144 Hz vyzerá všetko od hrania hier až po jednoduché posúvanie sa v menu plynulejšie a dokonalo.

Napriek slušnému rozlíšeniu a rýchlej obnovovacej frekvencii môžu niektorí ohŕňať nos nad displejom Moto G200, pretože používa technológiu LCD a nie AMOLED alebo OLED, ktoré sa vo všeobecnosti považujú za vhodnejšie pre smartfóny. Výsledkom je, že farby nie sú také živé a kontrast nie je taký výrazný ako na displejoch, ktoré porazili niektoré konkurenčné telefóny, ale je to len zanedbateľný rozdiel. Maximálny jas obrazovky je tiež trochu slabý, ale na každodenné používanie určite stačí.

Fotoaparáty Motorola Moto G200

Zbierka fotoaparátov na Moto G200 je celkom kvalitná na mobil v tejto cenovej kategórií.

Máme tu hlavný fotoaparát so super vysokým rozlíšením 108MP f/1,9, ktorý je veľkým krokom v rozlíšení oproti 64MP na G100. Telefóny zdieľajú rovnaký 2MP f/2,4 hĺbkový snímač a 16MP f/2,2 selfie fotoaparát, ale G200 má iba 8MP f/2,2 ultraširokouhlý fotoaparát, oproti 16MP objektívu na G100.

Obrázky odfotené hlavným fotoaparátom vyzerali jasne a ostro, hoci občas mohli vyzerať trochu desaturovane, ale to môže byť zapríčinené aj softvérom. Výhodou 108-megapixelového hlavného fotoaparátu, ktorý Moto už použila vo svojej sérii Edge 20, je to, že dokáže „spájať pixely“ pomocou technológie 9 v 1, pri ktorej sa pixely kombinujú a vytvárajú menej väčších ktoré dokážu zaznamenať viac svetla. To neznamená, že Moto G200 je skvelý na nočné fotografovanie, ale je lepší ako predchádzajúce telefóny Moto s menšou zrnitosťou a lepšou expozíciou.

Môžete tiež snímať v režime s vysokým rozlíšením pričom sa vyhnete zlučovaniu pixelov a dosiahnete snímky v plnej veľkosti čo môže byť lepšie pre ľudí, ktorí radi upravujú fotografie v aplikáciách alebo na počítači. Tento druh súboru ale môže rýchlo zabrať úložný priestor.

Teraz k selfie kamere. Fotky vo všeobecnosti vyzerajú dobre, ale režim Portrét niekedy nedokáže presne identifikovať objekt a oddeliť ho od pozadia. Portrét so zadným fotoaparátom však vyzerá skvelo.

Nahrávanie videa dosahuje zbytočne vysoké rozlíšenie 8K rovnako ako niekoľko iných telefónov so Snapdragonom 888, no reálne nevyužijete. Smartfón taktiež dokáže nahrávať 4K so 60timi snímkami za sekundu, čo je už použiteľné a kvalitné video. Ak nahrávate v nižších rozlíšeniach, je k dispozícii pomerne robustná stabilizácia videa, ktorá ale nefunguje pri spomínanom 8K.

Rovnako ako všetky telefóny Moto a väčšina ostatných telefónov so systémom Android, aj G200 ponúka celý rad populárnych fotografických režimov, ako je Panoráma, Pro, Portrét, skenovanie dokumentov a režimy izolácie farieb.

Špecifikácie a výkon Motorola Moto G200

Jedným z kľúčových predajných bodov Moto G200 je jeho čipset Snapdragon 888 Plus, ktorý bol pri predstavení Moto najvýkonnejším procesorom používaným v telefónoch s Androidom a vďaka nemu je telefón výkonnejší ako napríklad OnePlus 9, Xiaomi Mi 11 alebo Realme GT (ktoré všetky používali verziu bez Plus).

Čipová súprava je spárovaná s 8 GB RAM a 128 GB úložiskom a má 5G modem, vďaka čomu je tento telefón kompatibilný so sieťami novej generácie.

Moto G200 je neuveriteľne rýchly. Aplikácie sa načítavajú mihnutím oka, hry používajú svoje špičkové grafické možnosti bez toho, aby sa telefón zapoti, a môžete sa ľahko popasovať so zložitými režimami a nastaveniami fotoaparátu bez toho, aby sa aplikácia zrútila.

Tento telefón by mohol byť darom z nebies pre mobilných hráčov s obmedzeným rozpočtom, pretože medzi špičkovým procesorom, obnovovacou frekvenciou 144 Hz a nízkou cenou je skvelý na hranie hier a podkopáva väčšinu telefónov na mieru navrhnutých na tento účel. Ale aj keď netrávite popoludnia na Call of Duty Mobile alebo podobne, tento telefón je výkonný a jeho výkon je odolný voči “zubu času” takže sa nemusíte obávať ani sekaniu v blízkej budúcnosti.

Softvér Motorola Moto G200

Moto G200 používa čistý operačný systém Android 11 – to znamená, že je taký ako ho navrhol Google, bez dizajnových a funkčných úprav obľúbeného operačného systému od mnohých iných spoločností. Pravdepodobne bude mať nárok aj na niekoľkoročné aktualizácie. To určite ocenia ľudia, ktorých otravujú nanutené aplikácie a úpravy známe u iných značiek.

Motorola však napriek tomu prináša do Androidu niekoľko vylepšení a sú užitočné. Naše obľúbené sú Moto akcie, alebo rýchle gestá, ako je dvojité pootočenie telefónu, aby ste vyvolali aplikáciu fotoaparátu, alebo vykonanie dvoch pohybov v karate-sekaní na zapnutie baterky – to sú naozaj užitočné nástroje, ktoré urýchľujú základné funkcie telefónu.

Vďaka výkonnému procesoru a 144Hz obrazovke je ovládanie Moto G200 svižné a plynulé.

Ďalšou softvérovou funkciou, ktorú musíme spomenúť, je Ready For, a hoci toto nie je prvý telefón Motorola, ktorý túto službu ponúka, predchádzajúce kompatibilné mobily vyžadovali káblové pripojenie, čo už neplatí.

Ready For vám v podstate umožňuje pripojiť telefón k druhej obrazovke, aby ste získali prístup k užitočným nástrojom. Môžete napríklad prepojiť svoj mobil s televízorom a streamovať zo stiahnutých aplikácií alebo ho spárovať s monitorom počítača a pristupovať k aplikáciám v bočnom okne. Ide o zaujímavú doplnkovú funkciu, ktorá by mohla vyhovovať ľuďom, ktorí svoj telefón často používajú na produktivitu alebo zábavu.

Životnosť batérie Motorola Moto G200

Zdá sa, že Motorola obľubuje batérie s kapacitou 5 000 mAh, pretože mnohé z jej telefónov používajú práve tieto batérie s takouto kapacitou. Je to dostatočne veľká batéria pre smartfón, hoci výdrž batérie závisí rovnako od veľkosti displeja a účinnosti procesora ako od kapacity.

Výdrž batérie Moto G200 je ale úplne vyhovujúca. Mobil vydrží celý deň používania bez toho, aby ho bolo potrebné nabíjať. Na rozdiel od niektorých iných zariadení Moto však nevydrží vždy do druhého dňa, preto bude asi nutné každodenné nabíjanie telefónu, čo je však už dnes štandard.

Napriek tomu, že Moto G200 je prvotriedny telefón, rýchle nabíjanie je jednou z funkcií jeho konkurentov, ktoré si Moto nepožičal, a 33W napájanie tu nie je práve najrýchlejšie.

Plné nabitie Moto G200 trvá asi hodinu a pol. To je ale úplne v poriadku pre ľudí, ktorí nabíjajú svoj mobil cez noc. Nabíjanie na poslednú chvíľu však nenabije mobil dostatočne rýchlo.

Záverečná recenzia smartfónu Motorola Moto G200

Recenzia smartfónu Motorola Moto G200 nám prezradila, že si tento smartfón právom zaslúži miesto v našom výbere najlepších mobilov do 400 eur a svojom výkonom môže hravo konkurovať tohtoročným vlajkovým lodiam, ba ich až predbieha. Za cenovku do 400 eur dostanete mobil, ktorý reálne ponúka výkon na úrovni najdrahších mobilov na trhu. Samozrejme na ňom však nájdeme kompromisy či už v konštrukcií, ktorá je z plastu, alebo pri fotoaparátoch, ktoré sa najdrahším modelom nevyrovnajú. Celkovo však ide o solídny mobil. Navyše, aktuálne ho môžete získať zo známeho eshopu Andreashop za skvelú cenu vrátane dopravy zdarma a darčeku v podobe 2 mesiacov internetovej TV grátis! Ak vám však Motorola nie je sympatická, určite odporúčame pozrieť aj recenzie na Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE, alebo Samsung Galaxy A33 5G.

3 thoughts on “Recenzia: Motorola Moto G200 – lacný smartfón so špičkovým výkonom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *