sobota, 27 júla, 2024
NovinkyTechnológie

Ako vybrať najlepší notebook pre študenta?

Študentský život znovu začína a každý správny študent bude potrebovať notebook, ktorý mu uľahčí prácu a učenie. Či už chodíte vy či vaše dieťa na strednú školu, alebo na vysokú, notebook pravdepodobne budete potrebovať a bez neho sa zaobídete len ťažko. Je predsa moderná doba a vy nemôžete zaostávať! Moja mladšia sestra tiež nastupuje tento rok na strednú, a tak spojím príjemné s užitočným a pri hľadaní perfektného notebooku pre ňu pomôžem nájsť ten správny aj pre vás. Poďme sa teda spolu pozrieť ako vybrať najlepší notebook pre študenta.

Využitie študentského notebooku

V prvom rade je dôležité vedieť ako budete vy, alebo vaše dieťa notebook v škole využívať. V prípade, že sa nejedná o žiadnu technicky špecializovanú školu, bude stačiť notebook s menším výkonom. Dnes už aj priemerný notebook so základným výkonom hravo zvládne vyhľadávať učivo na internete, prácu vo Worde, PowerPointe či Exceli a prípadne nejaké to pozeranie filmov, YouTube a podcastov vo voľnom čase. Ak sa však chystáte na školu zameranú na grafiku, strih videa, programovanie či iné zložitejšie počítačové operácie, poobzerajte sa po výkonnejšej mašine. Navyše, vo voľnom čase ju tiež môžete využiť na nejaký ten gaming, čo určite veľa z vás ocení. Ak plánujete notebook často prenášať, čo predpokladá že budete, treba pozerať aj na jeho rozmery. Keďže notebook budete mať pravdepodobne všade so sebou, bude najlepšie pozerať na kompaktnejšie modely. Hmotnosť by nemala presahovať 2kg, celková hrúbka by mala byť do 2cm a veľkosť obrazovky do 15,6 palca. Takýto notebook by sa mal zmestiť do ruksaku, alebo väčšej kabelky a mal by byť v rámci možností pohodlný na prenášanie.

Operačný systém – ktorý je pre študenta najvhodnejší?

Medzi najpopulárnejšie operačné systémy patrí macOS od Apple a Windows od Microsoftu. Windows môžeme nájsť vo väčšine notebookov, keďže je bežne podporovaný všetkými značkami, zatiaľ čo macOS je exkluzívne len pre zariadenia od Apple. Pri výbere treba pozerať na viacero faktorov. Ak máte doma viacej produktov od Apple ako napríklad mobil, hodinky, sluchátka alebo tablet, je logickejšie vybrať si notebook od Apple, keďže Apple produkty spolu pekne spolupracujú. Macbook taktiež spĺňa požiadavky na kompaktnosť a výkon. Treba pri ňom však rátať automaticky s vyššou cenou, aj keď riešením ako ušetriť môžu byť napríklad repasované Macbooky.

mackbook pre študenta
MacBook je pre študenta skvelou voľbou

🏷POZRIEŤ PONUKU MACBOOKOV NA ALZA.SK (NAJVÄČŠIA PONUKA NA TRHU!)

🏷POZRIEŤ PONUKU REPASOVANÝCH MACBOOKOV NA BIGON.SK (SKVELÉ CENY!)

Pri výbere treba však opäť myslieť na to, čo chcete s notebookom pre študenta robiť. Vyššie sme spomínali gaming a s MacBookom si toho veľa nezahráte aj keď vám po škole zostane čas. Taktiež je treba zistiť či Mac podporuje všetky programy, ktoré budete potrebovať. Ak teda chcete mať istotu, že bude vaše zariadenie plne kompatibilné s tým, čo od vás budú v škole žiadať, a taktiež si radi po škole zahráte nejakú hru, výhodnejšie bude zvoliť notebook s Windowsom. Okrem toho, notebooky s Windowsom majú obrovskú škálu cenových kategórií a výkonu, takže si môžete vybrať presne podľa vášho budgetu. Ak chcete ušetriť, môžete tiež zvážiť repasované notebooky. Windows taktiež dnes už disponuje skvelým prepojením so smartfónmi s Androidom vďaka aplikácií Váš telefón.

notebook student
Notebooky s Windowsom predstavujú pre študenta obrovský výber

🏷POZRIEŤ PONUKU NOTEBOOKOV S WINDOWSOM NA ALZA.SK (NAJVÄČŠÍ VÝBER NA TRHU!)

🏷POZRIEŤ PONUKU REPASOVANÝCH NOTEBOOKOV NA BIGON.SK (SKVELÉ CENY!)

Výkon

Ak sa jedná o výkon tak pozeráme na pamäť RAM, procesor a grafickú kartu. Pri výkone treba ale znova pozerať na využitie notebooku. Začneme Ramkou. Pamäť RAM je operačná pamäť, s ktorou počítač pracuje a ukladá na ňu dočasné súbory, ktoré práve využíva. Laicky teda z toho vyplýva, že čím väčšia pamäť RAM, tým rýchlejší počítač a tým viac programov môžeme používať súčasne. Pri bežnom využívaní v dnešnej dobe bude treba aspoň 8GB Ram. To vám postačí na bežné fungovanie ako je práca s Microsoft balíčkom (Word, PowerPoint, Excel), internetový prehliadač a hudba súčasne, prípadne sledovanie filmu v lepšej kvalite. Ak ale budete používať zložitejšie programy, ktoré potrebujú viac výkonu, tak treba pozerať aspoň po 16GB RAM.

Ďalej tu máme procesor. Procesor zaisťuje rýchlosť otvárania a chodu programov a systému. Na bežné študentské práce stačí hľadať novšiu radu Intel Core i3, AMD Ryzen 3 alebo AMD A6 alebo A8. Ak ale treba viac výkonu, najlepšie bude kúpiť novú generáciu procesorov Intel Core i5, i7 alebo AMD A10. Dôležitá je aj Grafická karta. Pri väčšina notebookov sa stretnete s integrovanou grafickou kartou. Na bežné študentské úkony vám bude určite stačiť. Ale znova, ak budete potrebovať viac výkonu, či už na školu, alebo hranie hier vo voľnom čase, treba pozerať po niečom lepšom. Môžete si vybrať medzi grafickými kartami AMD Radeon R5, Radeon R9 alebo ísť do Nvidie a to konkrétne GeForce 940M alebo pre ešte väčší výkon 950M.

🏷POZRIEŤ PONUKU NOTEBOOKOV SO ZÁKLADNÝM VÝKONOM (LACNÉ CENY)

🏷POZRIEŤ PONUKU NOTEBOOKOV S VYSOKÝM VÝKONOM (PRE GRAFIKOV, STRIHAČOV, NA NÁROČNÉ ÚLOHY)

🏷POZRIEŤ PONUKU HERNÝCH NOTEBOOKOV (ZAHRÁTE SI NA NICH NAJNOVŠIE HRY BEZ PROBLÉMOV)

ako vybrat notebook pre studenta
Ako vybrať notebook pre študenta? Rozhodujúce bude na čo ho bude študent používať

Displej a konektivita

Dnes už skoro každý aj základný notebook má celkom slušné rozlíšenie. Môžete teda rátať s bežným rozlíšením 1920 x 1080p, ktoré určite bude stačiť. Ak by ste ale chceli ísť do väčšieho rozlíšenia napríklad kvôli práci s grafikou, treba si aj pripraviť viac peňazí, keďže pri väčšom rozlíšení rapídne stúpa ja cena.

Čo sa týka konektivity, tak základom je Wi-Fi, Bluetooth a samozrejme kamera s mikrofónom, čo sa bude hodiť najmä v čase pandémie a Zoomovania. Hodiť sa ale môže taktiež HDMI port napríklad pre druhý monitor a USB porty pre prenášanie práce na USBčkach. Na škodu nemusí byť ani CD/DVD mechanika, ktorá sa však už postupne vytráca. Väčšina moderných zariadení už disponuje len moderným USB-C portom, ku ktorému však môžete ľahko dokúpiť redukcie.

redukcie pre studentov
Redukcie a príslušenstvo k notebookom, ktoré sa bude študentom hodiť

🏷POZRIEŤ REDUKCIE, KÁBLE A PRÍSLUŠENSTVO K NOTEBOOKOM, KTORÉ SA BUDE ŠTUDENTOM HODIŤ NA ALZA.SK

Okrem základného displeja a konektivity sú však dnes veľmi populárne zariadenia tzv. 2v1. Môžeme ich nazvať tiež dotykovými notebookmi a v praxi ide o niečo medzi notebookmi a tabletami. Tieto zariadenia sú zväčša vybavené Windowsom, alebo Androidom a nahradiť ich môžete napríklad aj iPadom s klávesnicou a perom. Najviac ich využijú určite grafici a ich najväčšia výhoda sú extrémne malé rozmery a kompaktnosť. Zobrať ich môžete v kľude aj do malej kabelky a využijete ich a za pracovným stolom, ale aj večer v posteli pri čítaní PDFiek. Ich nevýhodou môže byť oproti klasickým notebookom menší výkon za rovnakú cenu.

2v1 notebooky pre študentov
2v1 notebooky pre študentov

🏷POZRIEŤ PONUKU 2V1 NOTEBOOKOV S WINDOWSOM NA ALZA.SK (VEĽKÝ VÝBER!)

🏷POZRIEŤ PONUKU IPADOV NA ALZA.SK (ZARUČENÁ KVALITA!)

🏷POZRIEŤ PONUKU REPASOVANÝCH 2V1 NOTEBOOKOV NA BIGON.SK (SKVELÉ LACNÉ CENY!)

studentsky notebook
S dobrou batériou sa môžete učiť na svojom študentskom notebooku aj v parku

Pamäť a baterka

Pamäť notebooku je dôležitá, nachádzajú sa tam všetky vaše súbory. Základ by mal byť 128GB, ísť pod to je zrejme nezmysel. To postačí na poznámky, domáce úlohy a pár fotiek, ani to však nie je veľa, ale môže to stačiť. Odporúčam však kúpiť viac. V prípade inštalácie programov, prípadne hier bude lepšie kúpiť 500GB, alebo rovno 1TB (1000GB). S takým množstvom pamäte budete mať pokoj a nemusíte nič vymazávať. Riešenie však môže byť aj externý disk, alebo využívanie cloudov.

🏷POZRIEŤ PONUKU EXTERNÝCH DISKOV NA ALZA.SK

🏷POZRIEŤ PONUKU REPASOVANÝCH DISKOV NA BIGON.SK

Okrem veľkosti pamäte treba pozerať aj na typ disku. Bežná a lacnejšia pamäť je označená ako HDD, drahšia a rýchlejšia pamäť sa zase označuje ako SSD a je veľmi dobrou vychytávkou, pretože vám ušetrí kopec času napríklad pri presúvaní súborov. Najlepšou možnosťou je ak bude mať notebook klasický HDD s väčšou pamäťou na súbory a SSD disky na programy a systém samotný. Keďže SSD disk je rýchlejší pomôže programom a systému lepšie fungovať a hlavne rýchlejšie sa načítať.

Nakoľko notebook budete často prenášať a využívať aj v škole, kde nie je vždy možnosť byť pripojený na nabíjačke, je dôležité aby mal študentský notebook dobrú výdrž batérie. Odporúčame minimálne 10-14 hodín no čím viac, tým lepšie.

Veríme, že vám náš návod ako vybrať najlepší notebook pre študenta pomohol a či už budete študentský notebook kupovať pre seba, alebo svoje dieťa, bude vám dobre slúžiť. Ak sa však stále neviete rozhodnúť, odporúčame vám pozrieť aj náš výber najlepšie notebooky pre študenta.

One thought on “Ako vybrať najlepší notebook pre študenta?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *