Vyskúšajte nekonečné dáta bez viazanosti:
štvrtok, 23 mája, 2024
NovinkySmartfónyTechnológie

Ako si vybrať nový mobil? Pri výbere myslite na tieto faktory

V dnešnom svete už moderný človek bez smartfónu takmer nedokáže existovať. Na výber je však nespočetné množstvo zariadení. Ako si vybrať ten správny mobil? S tým sa vám pokúsime pomôcť v tomto článku.

Podľa čoho si vybrať nový mobil?

Kritérií pri výbere nového mobilu je mnoho. Musíte si rozmyslieť aký operačný systém vám vyhovuje, akú veľkosť zariadenia preferujete a taktiež musíte zvážiť na čo chcete mobil používať. Možností je veľa. Pokiaľ patríte medzi vášnivých fotografov, určite budete hľadať mobil s čo najlepším foťákom, no pokiaľ chcete mobil využívať na gaming, budete potrebovať väčší výkon a preferovať väčšiu obrazovku s vyššími Hz.

Operačný systém

Medzi najoblúbenejšie operačné systémy patrí nepochybne Android alebo iOS od Apple. Ak ste už mobil s operačným systémom vlastnili a boli ste spokojný zo systémom ktorý ste mali, bude najlepšie riešenie kúpiť mobil s rovnakým operačným systémom. Ak nechcete za mobil utratiť kopec peňazí, alebo nepreferujete jednu obľúbenú značku, jasnou voľbou bude Android. Android je totižto otvorený OS, ktorý používa široké spektrum značiek a nájdete ho aj v lacnejších mobiloch nižšej triedy. Naopak iOS nájdete zase len v iPhonoch keďže sa jedná o operačný systém vyvinutý exkluzívne pre zariadenia značky Apple.

Android je open source operačný systém, ktorý je dostupný pre rôzne značky a tie lacnejšie z nich nemusia mať tak dobrú optimalizáciu ako práve iOS v iPhonoch. Väčšina značiek používajúcich Android má spravidla vlastnú nadstavbu tohto OS a pri lacných variantoch nie je zaručená 100% funkčnosť. Môže sa teda stať, že na staršom, alebo menej výkonnom mobile bude operačný systém sekať. Novšie mobily a predovšetkým overené značky s ním však problém nemajú a fungujú svižne aj po rokoch používania. Niektoré spoločnosti ako napríklad Samsung majú kvalitné nadstavby systému aby operačnému systému vo svojich zariadeniach dodali unikátny vzhľad, iné zas (napríklad Google Pixel) používajú takmer čistý Android, vďaka čomu dosahujú ideálnu optimalizáciu. Android je celkovo skôr určený pre ľudí, ktorí si radi svoje zariadenia prispôsobia podľa seba čo im Android aj vďaka nespočetnému množstvu aplikácií a open source technológiu umožňuje.

🏷POZRIEŤ VÝBER MOBILOV S ANDROIDOM NA TPD.SK

🏷POZRIEŤ VÝBER MOBILOV S ANDROIDOM NA ALZA.SK

Ako sme už spomínali, iOS je operačný systém vyvinutý exkluzívne pre zariadenia od spoločnosti Apple vďaka čomu môže byť maximálne optimalizovaný. To znamená, že mobily so systémom iOS majú plynulejší chod aj napriek slabšiemu softvérovému vybaveniu. Najnovšie modely však majú tiež namakané komponenty tak isto ako ich Androidová konkurencia. Operačný systém je stavaný na jednoduchšie ovládanie. Cielený je skôr pre ľudí, ktorý chcú mobil používať tak ako je a nechce sa im ho nejako špeciálne a zložito upravovať a personalizovať si prostredie podľa seba. Pár možností na úpravu prostredia tam samozrejme je, ale všetko je spravené jednoducho, aby to užívateľ zvládol aj bez nejakého návodu.

🏷POZRIEŤ VÝBER IPHONOV NA TPD.SK

🏷POZRIEŤ VÝBER IPHONOV NA ALZA.SK

✅️POZRIEŤ RECENZIE A POROVNANIA CIEN NA HEUREKA.SK

Veľkosť smartfónu

Pri výbere sa určite pozastavíme aj nad veľkosťou samotného zariadenia. Väčšie zariadenia väčšinou disponujú aj väčšou batériou a výdržou ako tie malé. Ak ale mobil nevyužívate celý deň a každý večer ho môžete nabiť, tak nebude problém ani menšie zariadenie. Väčšie zariadenie určite ocenia ľudia, ktorý mobil využívajú nonstop či už kvôli zábave alebo práci. Na väčšom displeji nemusia lúštiť malé písmenká a batéria vydrží o dosť dlhšie. Menšie zariadenie určite ocenia napríklad ľudia s menšími rukami, ktorým pri väčšom mobile robí problém dosiahnúť s palcom na druhý koniec obrazovky. Celkovo menšie a kompaktnejšie zariadenia sú lepšie pre ľudí, ktorý využívajú mobil len keď je to nutné a netrávia za obrazovkou niekoľko hodín denne.

Náš TIP: V prípade, že máte veľký budget iPhone 13 a Samsung Galaxy S22, ak chcete ušetriť pozrite repasované iPhony, alebo Xiaomi.

Fotoaparát

Ak sa radíte medzi ľudí, ktorí radi vytvárajú amatérske fotografie, určite budete pozerať po mobiloch s lepšími foťákmi a viac megapixelmi. Lepší foťák sa ale určite vždy hodí. Nikdy neviete akú momentku s ním môžete zachytiť. Dôležitá je určite aj selfie kamera. Využijete ju nie len na peknú fotku na sociálnu sieť, ale taktiež ju môžete využiť pri videohovoroch, či už pracovných, alebo súkromných hovoroch s rodinou a priateľmi. Ak vám na kvalite fotiek nezáleží, alebo proste nefotíte, tak vám môže byť jedno aký foťák bude mať váš nový mobil.

Batéria

Nechcete behať od jednej zásuvky do druhej počas dňa? Uistite sa, že ste si vybrali smartfón s dobrou batériou. Výdrž batérie telefónu závisí od vášho používania. Patríte medzi ľudí, ktorí na mobile strávia času viac než dosť? Mobily s väčšou baterkou majú však aj hrubšie telo a väčší displej. Jednou z možností je aj externá nabíjačka, ale nie každý chce so sebou nosiť zariadenie navyše. Väčšina zariadení však aj tak vydrží nabitých maximálne jeden až dva dni. Čiže nabíjaniu raz za deň sa aj tak nevyhnete. Ak mobil využívate len keď je to nevyhnutné, tak vám postačí mobil s menšou kapacitou batérie. Skontrolujte tiež, či má zariadenie funkciu rýchleho nabíjania alebo či podporuje bezdrôtové nabíjanie.

Rýchlosť

Ak radi hráte hry, alebo používate veľa aplikácií súčasne, rýchlosť vášho smartfónu je veľmi dôležitá. Treba si pri kúpe skontrolovať hlavne, či má telefón výkonný procesor. RAM je tiež dôležitá. Čím viac pamäte RAM, tým viac úloh môže smartfón vykonávať súčasne. Operačný systém tiež ovplyvňuje rýchlosť. Čím novšia verzia softvéru, tým rýchlejšie je zariadenie.

Pravidelnosť aktualizácií

Aktualizácie softvéru a zabezpečenia sú dôležité pre životnosť vášho smartfónu. Android a Apple vydávajú aktualizáciu softvéru každý rok. Tieto aktualizácie poskytujú ďalšie funkcie a napríklad zlepšujú výdrž batérie a rýchlosť vášho zariadenia. Aktualizácie zabezpečenia sú vydávané mesačne a odstraňujú sa nimi zraniteľné miesta v operačnom systéme. Ako rýchlo a ako často získate aktualizácie softvéru a zabezpečenia sa líši v závislosti od zariadenia. Čím dlhšie a častejšie budete dostávať aktualizácie, tým lepšie.

4G alebo 5G?

V súčasnosti sú všetky smartfóny vhodné pre mobilnú 4G sieť. Od roku 2020 je tu aj 5G sieť. Táto sieť je rýchlejšia, takže si môžete napríklad stiahnuť celú sériu seriálu za pár minút. Je tiež stabilnejšia, takže vaše pripojenie neklesá tak často na rušných miestach, ako je štadión alebo nejaké podujatie. 5G môžete používať iba so smartfónmi, ktoré túto mobilnú sieť podporujú. Okrem toho potrebujete aj paušál s podporou 5G od svojho operátora.

Cena mobilu

Teraz už vás môže zastaviť len cena. Existuje kopec mobilov v rôznych cenových kategóriach. Práve preto vám v ďalších článkoch ukážeme najlepšie dostupné mobily v každej cenovej relácií. V prípade, že chcete kvalitný smartfón, no nechcete utrácať veľa peňazí, určite vám odporúčame pozrieť si ponuku repasovaných iPhonov, ktoré môžete mať v skvelom stave už za pár eur v obrovskej zľave! Ak však máte väčší budget, môžete siahnúť po nových iPhonoch, alebo Samsungoch. V prípade, že máte vopred určený budget, odporúčame pozrieť aj náš zoznam najlepšie mobily do 200 eur. Ak máte záujem investovať do mobilu viacej, pozrite si aj výber najlepších mobilov do 300 eur.

TIP na článok: ako si vybrať smart hodinky?

8 thoughts on “Ako si vybrať nový mobil? Pri výbere myslite na tieto faktory

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *