Vyskúšajte nekonečné dáta bez viazanosti:
štvrtok, 23 mája, 2024
NovinkyTechnológie

Klimatizácie – ako si vybrať tú správnu klímu do bytu či domu?

Teplo v lete začína byť aj v našom podnebnom pásme čoraz viacej neúnosné a často nám pred horúcim slnkom nepomôže ani schovávať sa doma. V bytovkách ale aj domoch býva často z rozpálenej konštrukcie ešte väčšie teplo a práve preto sú zrejme jediným poriadnym riešením klimatizácie. Klimatizácií je však na trhu množstvo a niekedy je ťažké si vybrať, hlavne, ak nechcete robiť dieru do steny. V tomto článku vám poradíme ako si vybrať klimatizáciu do bytu, domu či kancelárie.

Ako delíme klimatizácie?

Najjednoduchšie rozdelenie klimatizácií je podla ich umiestnenia.

Mobilné klimatizácie

Mobilné klimatizácie sa vyznačujú ľahkou inštaláciou a možnosťou presúvania medzi miestnosťami. Ľahkou inštaláciou máme na mysli zapojenie do zásuvky a prípadne vyvedenie hadice von z okna pre odvádzanie tepla. Niektoré mobilné klímy však majú dokonca zabudovanú vlastnú nádrž na odvádzanie tepla, z ktorej sa len následne vylieva v pravidelných intervaloch voda, takže nie je potrebné ani vyviesť hadicu z okna, čo je ešte pohodlnejšie a jednoduchšie. Nie je teda nutné mobilnú klímu nikam na pevno montovať a spájať s vonkajšou jednotku. Mobilná klimatizácia je ideálnym riešením do domácností počas letných dní, keďže sa dá presúvať a po lete ľahko odložiť napríklad do pivnice a vďaka jednoduchej obsluhe je ideálna predovšetkým do bytoviek. Medzi nevýhody môže patriť väčšia hlučnosť (to však závisí od konkrétneho modelu) a spomínané odvádzanie tepla hadicou z okna, alebo vylievanie nádrže.

mobilné klimatizácie
Mobilné klimatizácie

🏷POZRIEŤ PONUKU MOBILNÝCH KLIMATIZÁCIÍ NA KLARSTEIN.SK

🏷POZRIEŤ PONUKU MOBILNÝCH KLIMATIZÁCIÍ NA ALZA.SK

✅️POZRIEŤ POROVNANIA CIEN A RECENZIE NA MOBILNÉ KLIMATIZÁCIE NA HEUREKA.SK

Nástenné klimatizácie

Už podla ich názvu je zrejmé, že tento typ klimatizácie sa umiestňuje na stenu. Oproti mobilným klimatizáciám sú trochu zložitejšie a to hlavne z hľadiska montáže. Nástenná klimatizácia pozostáva z troch hlavných častí: kondenzačnej (časť umiestnená vonku), chladiacej jednotky (nachádza sa vo vnúti) a spojovacieho potrubia. Potrubie slúži na prepravu chladiva meniaceho sa na chladiacu kvapalinu. Takže čím kratšie potrubie, tým menšie energetické nároky a citeľnejšia účinnosť. Vonkajšia časť klimatizácie sa umiestňuje napríklad na balkón, strechu alebo fasádu budovy. Vnútorná časť sa už podla názvu umiestňuje na stenu. Ak potrebujete viac vnútorných jednotiek klimatizácie tak hovoríme o multisplitovej klimatizácií. Pri tejto verzií väčšinou stačí jedna vonkajšia jednotka na ktorú pripojíte viacero vnútorných jednotiek rozmiestnených po dome. Tento typ klimatizácií je najrozšírenejší, ale aj najzložitejší a najdrahší.

nástenné klimatizácie
Nástenné klimatizácie

🏷POZRIEŤ PONUKU NÁSTENNÝCH KLIMATIZÁCIÍ NA KLARSTEIN.SK

🏷POZRIEŤ PONUKU NÁSTENNÝCH KLIMATIZÁCIÍ NA ANDREASHOP.SK

✅️POZRIEŤ POROVNANIA CIEN A RECENZIE NA NÁSTENNÉ KLIMATIZÁCIE NA HEUREKA.SK

Aký výkon klimatizácie potrebujete?

Najviac treba prihliadať na veľkosť miestnosti, ktorú chcete vychladiť. Ďalej záleží na tom, či chcete vychladiť jednu alebo viac miestností. V prípade, že zvolíte mobilnú klimatizáciu, bude kľúčové aj umiestnenie klimatizácie. Ak si vyberiete nástennú klimatizáciu a chcete ochladiť viacero miestností, máte 2 možnosti. Lacnejšou možnosťou je urobiť každej klimatizácií vlastnú vonkajšiu kondenzačnú jednotku, čo však bude vyzerať esteticky horšie. Ďalšou možnosťou je multisplit, čiže jedna vonkajšia kondenzačná jednotka, na ktorú je napojených viac klimatizácií. Rozdiel medzi bytom a domom riešite v podstate len pri inštalácií klimatizácie keď sa musíte rozhodnúť kde umiestnite vonkajšiu kondenzačnú jednotku. Na vypočítanie potrebného výkonu si môžete pomôcť touto tabuľkou.

Priestor do 25m22,5 kW
Priestor medzi 25 – 40 m23,5 kW
Priestor medzi 40 – 60 m25 kW
Priestor o rozmere viac ako 60 m26,8 kW a viac

Nezabudnite, že od výkonu závisí aj spotreba elektrickej energie. To môže byť tiež dosť podstatný parameter pri výbere klimatizácie.

ON/OFF alebo Inverterová jednotka?

Pýtate sa čo to znamená? 90% klimatizácií v dnešnej dobe je inverterových. Tento typ klimatizácie pri zapnutí chladí na 120% a vychladí miestnosť veľmi rýchlo a potom zníži tempo chladenia na 20% výkonu a následne len udržuje teplotu v miestnosti. Tento spôsob minie menej elektrickej energie a taktiež spôsobuje menej hluku.

ON/OFF klimatizácie zase od zapnutia až po vypnutie pracujú na plný výkon.

Aké ďalšie využitie môže mať klimatizácia?

Dnešné klimatizácie majú o mnoho viac funkcií než len vychladenie miestnosti na požadovanú teplotu. Niektoré medzi svoje funkcie zaradili aj iné užitočné veci ako napríklad zvlhčovanie a odvlhčovanie vzduchu. Niektoré môžu dokonca prečisťovať vzduch napríklad od vírusov, baktérií a prachu. Ďalej sú aj také, ktoré dokážu miestnosť dokonca vykurovať, čiže ich môžete využívať celý rok. A samozrejme keďže žijeme v modernej dobe, tak sú už dostupné aj smart klímy, ktoré sa dajú ovládať mobilom pomocou wifi, alebo bluetooth a príslušných aplikácií. Vďaka tomu si môžete doma vychladiť, alebo vykúriť miestnosti podla svojich predstáv ešte predtým než prídete domov.

Veríme, že vám náš rýchli prehľad svetom klimatizácií pomohol pri výbere. My odporúčame pozrieť ponuku eshopov Klarstein.sk, Andreashop.sk, alebo Alza.sk, ktoré ponúkajú bohatý výber, výhodné ceny a predovšetkým dlhé a spoľahlivé záruky. Nezabudnite tiež pozrieť náš výber najlepších mobilných klimatizácií, alebo tiež výber nástenných klimatizácií či najlepších ventilátorov a ochladzovačov vzduchu.

3 thoughts on “Klimatizácie – ako si vybrať tú správnu klímu do bytu či domu?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *