pondelok, 15 júla, 2024
NovinkyRecenzieSmartfónyTechnológie

Recenzia: Samsung Galaxy S21 FE – splnil očakávanie fanúšikov?

Fan Edition by mala byť verzia Samsungu Galaxy S21, ktorá sa riadi fanúšikmi značky Samsung. Samsung pri tejto edícií pozerá na to, čo majú fanúšikovia značky na srdci a čo naozaj chcú. Splnil naozaj Samsung to čo slúbil? Predchodca, Fan Edition S20 bol veľmi podarený a obľúbený smartfón. Či to tak je aj pri modele Samsung Galaxy S21 FE ukáže naša recenzia.

Dizajn Samsung Galaxy S21 FE

Ak si pomýlite Samsung Galaxy S21 FE s jeho súrodencami z rodiny S21, nie je sa čomu diviť. FE je totižto okrem veľkosti skoro totožný s ostatnými mobilmi tejto série. Rovnako ako jeho súrodenci, aj FE má rovnakú zadnú kameru, Contour Cut, ktorá obsahuje tri šošovky. Rozdiel je v tom, že FE používa okolo týchto zadných kamier plastový materiál, zatiaľ čo pri S21 bol použitý kov.

Áno FE je plastový telefón – alebo aj “Glasstic”, čo je marketingový výraz spoločnosti Samsung, aj keď podobnosť tohoto materiálu so sklom (bežným materiálom pre smartfóny) končí týmto názvom. Plastový telefón má samozrejme svoje výhody aj nevýhody: je síce odolnejší a ľahšie sa drží, no v ruke pôsobí trochu lacnejšie no tento telefón koniec koncov aj lacnejší je, takže musel niekde oproti plnohodnotnej S21 ušetriť.

Rovnako ako v prípade S21, tak aj pri FE je tlačidlo napájania a ovládač hlasitosti na pravom okraji telefónu a pri používaní mobilu sú tlačidlá ľahko dostupné. K nabíjaniu je tu port USB-C a ako je už bežné tak mobil nedostal 3,5 mm konektor pre slúchadlá. Čiže na počúvanie hudby budete potrebovať adaptér USB-C na 3,5 mm alebo bezdrôtové slúchadlá, ideálne Samsung Galaxy Buds. Je to veľmi štíhly mobil aj napriek tomu, že je väčší ako S21, takže sa celkom príjemne drží v ruke. Samsung Galaxy S21 FE má štyri farby: čierna, biela, ružová a zelená. Ktorú si vyberiete je na vás, ale všetky vyzerajú dosť dobre.

🏷POZRIEŤ SMARTFÓN SAMSUNG GALAXY S21 FE NA ALZA.SK

✅️POZRIEŤ RECENZIE A POROVNANIE CIEN NA SAMSUNG GALAXY S21 FE NA HEUREKA.SK

Displej Galaxy S21 FE

Vďaka 6,4-palcovej obrazovke sa Galaxy S21 FE nachádza medzi 6,1-palcovým S21 a 6,7-palcovým S21 Plus v tejto rodinnej zostave a rovnako ako súrodenci má aj FE displej s rozlíšením 1080 x 2400 px a obnovovaciou frekvenciou 120 Hz.

Ďalším bodom podobnosti je technológia obrazovky Dynamic AMOLED 2X, túto technológiu môžeme poznať už z modelu Galaxy S20. Obrazovka je silnou stránkou Galaxy S21 FE. Farby, kontrast a jas vyzerajú skvele a streamovanie televíznych relácií alebo hranie hier na telefóne je naozaj príjemné.

Fotoaparáty Galaxy S21 FE

Aj keď sú niektoré špecifikácie odlišné, výkon fotoaparátu Samsung Galaxy S21 FE je do značnej miery porovnateľný s výkonom S21 a S21 Plus. Dokonca sa dá povedať, že existuje oveľa viac podobností ako rozdielov.

Hlavným snímačom je 12Mpx hlavný fotoaparát, ktorý, rovnako ako 12Mpx ultrawide objektív, sú rovnaké ako na S21. Bohužial ale S21 FE už nedostal 64Mpx teleobjektív ktorý sa nachádza v S21. Fan Edition dostala len 8Mpx teleobjektív. Tento teleobjektív môže mať nižšie rozlíšenie ako S21, ale v skutočnosti je spárovaný s rovnakým objektívom, ktorý umožňuje 1,1x optický alebo 3x hybridný zoom. Tento zdanlivý downgrade preto nebude pre väčšinu ľudí znamenať veľký rozdiel. Obrázky nasnímané hlavným fotoaparátom sú veľmi farebné, čo je bežné pre fotky nasnímané telefónom od Samsungu. Vďaka funkciám hlavného fotoaparátu zábery okamžite vyzerajú byť hodné sociálnych médií, najmä zábery zhotovené v dobre osvetlených situáciách.

Oceniť treba aj to, ako obrázky nasnímané tromi rôznymi fotoaparátmi zdieľali farebný profil. Mnohé smartfóny nemajú fotoaparáty synchronizované, takže prechod medzi priblížením a štandardným záberom môže ovplyvniť vzhľad farieb a jasu. Pri S21 FE bez ohľadu na to, akú úroveň priblíženia zvolíte, odtiene budú vyzerať rovnako.

Na prednej strane telefónu sa nachádza 32Mpx fotoaparát. Tento fotoaparát môže byť výhodou oproti 10Mpx fotoaparátu ktorý nájdeme na ostatných modeloch S21. Vysoké rozlíšenie samozrejme nezaručuje kvalitu. Keď už sme pri prednom fotoaparáte, snímky vyzerajú jasne a detailne, dokonca aj pri slabom osvetlení, čo je pôsobivé.

Pokiaľ ide o nahrávanie videa, predná aj zadná kamera dokážu dosiahnuť rozlíšenie 4K pri 60 snímkoch za sekundu, a hoci sa to očakáva pri zadnej kamere, je to prekvapenie pre prednú kameru, pretože len veľmi málo telefónov dokáže zaznamenať 4K selfie. Galaxy S21 síce dokáže nahrávať 8K video a FE len 4K ale 8K na takomto mobile nikto neočakáva.

Výkon a špecifikácie Galaxy S21 FE

Samsung Galaxy S21 FE je jeden z mála smartfónov ktoré ešte dostali čipovú sadu Snapdragon 888. Procesor Snapdragon 888 bol špičkovým procesorom pre Android počas najlepšej časti roku 2021, ale v súčasnosti je už niekoľko lepších procesorov, aj keď Snapdragon 888 patrí stále k tomu najlepšiemu. Čipová súprava Snapdragon 888 podporuje aj 5G, takže Galaxy S21 FE sa môže pripojiť k sieťam novej generácie. Čip je spárovaný s 6 GB alebo 8 GB RAM, v závislosti od modelu telefónu, ktorý sa rozhodnete kúpiť.

Snapdragon 888 je stále mimoriadne výkonný procesor, ktorý spúšťa náročné aplikácie bez toho, aby sa zapotil. Telefón je teda vhodný aj na mobilné hry a tiež na streamovanie videí.

Softvér Galaxy S21 FE

Galaxy S21 FE má predinštalovaný Android 12 s nadstavbou One UI 4 od Samsungu.

RAM, procesor a obnovovacia frekvencia obrazovky by mali uľahčiť prehliadanie menu v S21 FE. Smartfón je maximálne plynulí a funguje úplne bez problémov. Má dosť výkonu na to aby čo to vydržal. Ďalšou výhodou je podpora aktualizácií od Samsungu ktorá je garantovaná až na niekoľko rokov dopredu.

Batéria Galaxy S21 FE

Čo sa týka batérie, Samsung Galaxy S21 FE dostal baterku o kapacite 4 500 mAh. Takáto kapacita je celkom bežná pre smartfón v tejto kategórií. Kapacita batérie ale ešte nezaistuje aj dlhú výdrž.

Spotreba displeja, procesora, grafiky a aplikácií ukáže koľko mobil naozaj vydrží. V dnešnej dobe je štandardné aby mobil pri každodennom používaní vydržal od ranného nabitia až do nabíjania pred spaním, čo by mal S21 FE spĺňať.

Nabíjanie mohlo byť rýchlejšie. 25 W napájanie, ktoré má tento smartfón patrí medzi slabšie, ale opäť sa dostávame ku cene, keďže je táto verzia lacnejšia ako ostatné S21tky, musíme rátať s kompromismi. Naopak poteší bezdrôtové nabíjanie či dokonca reverzné bezdrôtové nabíjanie.

Záverečná recenzia smartfónu Samsung Galaxy S21 FE

Recenzia na Samsung Galaxy S21 FE nám prezradila, že si tento smartfón bezpochyby zaslúži miesto v našom rebríčku najlepších mobilov do 700 eur. V Prvom rade však má potenciál zožať minimálne rovnakú slávu ako starší brat Samsung Galaxy S20 FE. Oproti drahším plnohodnotným S21tkám si uchoval všetky najlepšie funkcie a okresal len to nezbytné pre zníženie ceny, čím dokonale splnil posolstvo “Fan Edition”. Ak však nepatríte medzi fanúšikov Samsungu a hľadáte niečo iné do ceny 700 eur, určite pozrite aj naše recenzie na Google Pixel 7, alebo Black Shark 5.

4 thoughts on “Recenzia: Samsung Galaxy S21 FE – splnil očakávanie fanúšikov?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *