pondelok, 15 júla, 2024
NovinkySmart homeTechnológie

Inteligentná domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné. Pokiaľ sa budeme baviť o možnostiach ako napríklad zateplenie domu alebo obstaranie nových spotrebičov, určite sa budeme musieť zamyslieť ako nad finančnou, tak aj časovou náročnosťou, pričom nie vždy je taká varianta v našich možnostiach. Čo sa však dá aplikovať prakticky okamžite a vyjde to podstatne lacnejšie je inteligentná domácnosť.

Čo je to inteligentná domácnosť?

Za smart home možno označiť domácnosť, v ktorej sa objavujú diaľkovo ovládateľné zariadenia dennej potreby, ako napríklad zásuvky, žiarovky, senzory a podobne. Investícia v porovnaní s inými riešeniami je podstatne nižšia, a pritom získate prehľad o vašej spotrebe, čo vás minimálne prinúti sa nad ňou zamyslieť a vo finále môže viesť k jej výraznému zníženiu. Inteligentné produkty navyše šetria aj váš čas a dokážu zefektívniť prevádzku celej domácnosti.

Spôsoby, ako si svoju chytrú domácnosť postaviť, existujú v podstate len dva, ale pretože sa snažíme ušetriť, rovno preskočíme ten, kde je potrebný zásah do elektroinštalácie. Zameriame sa teda iba na obstaranie a zapojenie jednotlivých senzorov a zariadení bez akýchkoľvek väčších zásahov do existujúcich „hlúpych“ elektrorozvodov v dome. Ak neviete, čo presne to obnáša a aké produkty je vhodné zaobstarať, poďte sa pozrieť na naše tipy.

Chytré centrum všetkého diania

Tak by sa dal nazvať prvý produkt, ktorý vám chceme predstaviť. Jedná sa o šikovný IoT hub (IoT = Internet of Things), konkrétne spomenieme napríklad Tapo H100, ktorý vám zaistí nepretržité pripojenie začlenených senzorov, s ktorými komunikuje bezdrôtovo a s extrémne nízkou spotrebou. Hub je takým srdcom chytrej domácnosti. Zaistí efektívnejšie fungovanie pripojených zariadení, ktoré tak dlhšie vydržia v pohotovostnom stave. Môže slúžiť ako jednotiaci prvok ekosystému Tapo a pripojíte k nemu až 64 chytrých zariadení.

Patria medzi ne napríklad inteligentné senzory. Zatiaľ čo hub sa pripojí na domáce Wi-Fi, pre komunikáciu s malými senzormi využíva špeciálnu úspornú bezdrôtovú komunikáciu a im už stačia len malé batérie aj pre dlhú dobu prevádzky. Kontaktné senzory môžete umiestniť na dvere alebo okná, pričom dostanete okamžité upozornenie do telefónu, keď sa neočakávane otvoria. Senzor pohybu zase môžete nastaviť tak, aby rozsvietil svetlo alebo automaticky spustil iné smart zariadenia vo chvíli, keď prechádzate okolo nich. Existujú aj senzory, ktoré dokážu monitorovať teplotu a vlhkosť a na základe týchto informácií môžu spustiť ďalšie kroky, napríklad spustiť vetrák alebo kúrenie.

🏷POZRIEŤ SMART CENTRUM TAPO H100 NA PGS.SK

✅️POZRIEŤ RECENZIE A POROVNANIA CIEN NA TAPO H100 NA HEUREKA.SK

Zásuvky pre správu pripojených zariadení

Chytré zásuvky patria k základu chytrej domácnosti, stačí ich iba zapojiť do klasických zásuviek, do nich potom pripojiť ovládaný spotrebič a je hotovo. Získate tak možnosť nielen vzdialene aj automatizovane zapínať a vypínať zapojené zariadenia, ale aj informáciu o ich aktuálnej a dlhodobej spotrebe. Vďaka tomu potom môžete optimalizovať ekonomiku domácnosti a ušetriť tak ďalšie peniaze. V závislosti od konkrétneho typu zásuvky potom môžete využívať ďalšie funkcie, ako napríklad časovač, hlasové ovládanie, prednastavenie kalendára pre automatickú správu, režim neprítomnosti, kedy sa zásuvka sama zapína a vypína pre vyvolanie dojmu, že je niekto doma, atď. Toto ponúka konkrétne model Tapo P110, ktorý aktuálne zaobstaráte za cenu okolo 16,40 €. Smart zásuvku Tapo P110 sme zaradili aj do nášho výberu najlepších 3 inteligentných zásuviek a pripravili sme si aj recenziu.

🏷POZRIEŤ INTELIGENTNÚ ZÁSUVKU TAPO P110 NA ANDREASHOP.SK (2 ZÁSUVKY V 1 BALENÍ ZA SKVELÚ CENU!)

✅️POZRIEŤ RECENZIE A POROVNANIE CIEN NA TAPO P110 NA HEUREKA.SK

Poďme si na to posvietiť

Stalo sa vám už, že ste opustili domov a pri návrate ste zistili, že sa v nejakej miestnosti svieti, pretože ste zabudli zhasnúť? Iste aspoň raz. Avšak aj pre tieto situácie existuje riešenie, a to v podobe chytrých žiaroviek. Múdra žiarovka sa technicky príliš nelíši od žiaroviek, ktoré už doma máte. Jej funkcie však môžete ovládať pohodlne cez telefón, čo vám umožní napríklad zhasnúť odkiaľkoľvek. Chytré žiarovky patria výhradne medzi LED osvetlenie, s čím sa tiež spájajú vlastnosti ako dlhá životnosť, úsporná prevádzka, slabé zahrievanie a odolnosť voči otrasom. Zo smart žiaroviek odporúčame napríklad Tapo L530E, na ktorú sme sa pozreli aj v našej recenzií a taktiež sme ju zaradili medzi top 3 inteligentné LED žiarovky.

🏷POZRIEŤ SMART ŽIAROVKU TAPO L530E NA ALZA.SK

✅️POZRIEŤ RECENZIE A POROVNANIA CIEN NA TAPO L530E NA HEUREKA.SK


Pokiaľ máte doma dizajnové osvetlenie, ktoré v sebe nemá pätice pre žiarovky, ale napriek tomu ho chcete vzdialene ovládať, môžete využiť chytré vypínače. Tie sa vymenia za existujúce vypínače a vďaka vloženej batérii nepotrebujú zmeny v elektroinštalácii. Fungujú ako klasicky na stlačení, tak aj cez aplikáciu.


Inou formou osvetlenia je LED pásik, ktorý vďaka možnosti strihania a pripevnenia pomocou obojstrannej lepiacej pásky a umiestnenia takmer kamkoľvek otvára priestor pre vašu kreativitu. Vďaka malým rozmerom sa zmestí za televíziu, za skriňu, na poličky aj do podhľadov, a je tak možné vytvoriť útulnú atmosféru pre odpočinok, sústredenie aj zábavu. V rámci LED pásikov odporúčame Tapo L930-5, na ktorý sme taktiež pripravili aj recenziu.

🏷POZRIEŤ LED PÁSIK TP-LINK TAPO L930-5 NA ALZA.SK

✅️POZRIEŤ UŽÍVATEĽSKÉ SKÚSENOSTI A POROVNANIE CIEN NA TAPO L930-5 NA HEUREKA.SK

Zároveň ak chcete šetrenie peňazí maximalizovať, odporúčame vám pozrieť sa aj na bezplatnú aplikáciu Patron Go.

2 thoughts on “Inteligentná domácnosť znižuje spotrebu energie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *