pondelok, 15 júla, 2024
NovinkyRecenzieSmartfónyTechnológie

Recenzia: Xiaomi Black Shark 5 – herná konzola s ktorou si aj zavoláš?

Po úspechu herného smartfónu Black Shark 4 sme sa dočkali aj jeho nástupcu Xiaomi Black Shark 5! Aj tento smartfón pokračuje v stopách svojho predchodcu a zameriava sa na mobilných hráčov. Mobil si taktiež zachoval aj externé herné tlačidlá. Čo nové prináša a stojí za kúpu? To vám prezradí naša recenzia na Black Shark 5.

Dizajn Black Shark 5

Black Shark 5 si môžete kúpiť v šedej a čiernej farbe. Klasická verzia vyzerá o niečo zdržanlivejšie ako model Pro, na zadnej strane je použité matné sklo, na ktorom má mobil veľkým písmom názov značky. Rovnako ako jeho silnejší brat PRO má aj klasický Black Shark 5 viacfarebnú LED diódu ktorá sa tiež nachádza na zadnej strane, táto dióda zobrazuje upozornenia. Dizajn smartfónu je dosť výstredný ako sa na herný mobil patrí, no na formálne stretnutia ho radšej nevytahujte. Kvalita spracovania je solídna, je tu kovový rám a sklenená zadná strana. Telefón sa však drží v ruke dobre a má príjemný povrch na dotyk.

Jednou z poznávacích značiek telefónov Black Shark sú mechanické tlačítka, ktoré sa dajú vysúvať a zasúvať. Môžu byť použité nielen na hranie hier, ale aj pre každodenné používanie smartfónu, napríklad scrollovanie alebo spúšťanie aplikácií. Tlačidlá sú plne nastaviteľné, vždy však majú funkciu spúšte v aplikácii fotoaparátu.

🏷POZRIEŤ SMARTFÓN XIAOMI BLACK SHARK 5 NA ALZA.SK

✅️POZRIEŤ RECENZIE A POROVNANIE CIEN NA BLACK SHARK 5 NA HEUREKA.SK

Displej a fotoaparáty Black Shark 5

Displej použitý v Black Shark 5 je AMOLED s rozlíšením 2400 x 1080 pixelov. Za zmienku stojí jeho vysoká snímková frekvencia až 144 Hz. Obrazovka je dostatočne jasná aj pre vonkajšie použitie.

Hlavný fotoaparát so 64 megapixelmi pochádza od Samsungu a zvyčajne fotí so štvrtinovým rozlíšením, no so svetlocitlivejšími a väčšími pixelmi. Reprodukcia farieb v tmavých oblastiach trpí v prípade veľkých rozdielov jasu v obraze. Aj pri slabšom osvetlení kamera dokáže zachytit nejaké detaily vďaka zosvetleniu.

Širokouhlý fotoaparát je možné zvoliť iba priamo. Bohužial mobil nemá hybridný zoom. Má celkom slušnú korekciu skreslenia, ale obraz má celkovo jasný modrý nádych a pri priblížení takmer neukazuje lepšie detaily. K dispozícii je aj makro kamera s nízkym rozlíšením pre extrémne detailné zábery.

Videá je možné nahrávať maximálne v 4K pri 60 fps. Ak chcete nahrávať so širokouhlým objektívom, musíte ho vybrať pred nahrávaním, pretože prepínanie počas nahrávania nie je podporované. Automatické zaostrovanie reaguje rýchlo, bez zaváhania a dobre funguje aj úprava expozície.

Ako predný foták tu máme 16 megapixelový snímač od Omnivision. Dajú sa s ním robiť slušné selfie, no mohol by zaznamenať o niečo viac detailov v tmavých oblastiach, v detailoch pôsobí trochu zrnito.

Výkon a výdrž batérie Black Shark 5

Black Shark 5 používa procesor Snapdragon 870 od Qualcommu, ktorý bol použitý už v Black Shark 4. Ide o procesor vyššej triedy, no stále o úroveň nižšie ako súčasné špičkové procesory, čo sa výkonu týka. Grafika Adreno 650 použitá v Black Shark 5 pri graficky náročných aplikáciách drží krok veľmi dobre.

Ak by sme mali porovnať základnú verziu Black Shark 5 s verziou PRO, tak PRO má jednoznačne ešte o niečo vyšší výkon. Na plnohodnotné hranie najnovších hier však plne postačí aj základná verzia.

Stereo reproduktory sú umiestnené na krátkych okrajoch telefónu a ponúkajú kvalitný zvuk s hlbokými stredmi. Ak chcete ešte lepší zvuk, môžete pripojiť slúchadlá alebo reproduktory cez USB-C alebo bluetooth.

Black Shark 5 je dodávaný s 4 650 mAh batériou, ktorá poskytuje slušnú výdrž 13 hodín aktívneho používania. Telefón je možné nabíjať až 120 W rýchlonabíjačkou ktorú nájdete aj v balení. Batéria teda potrebuje maximálne pol hodiny, kým sa opäť úplne nabije. To znamená 13 hodín aktívneho hrania hier s mechanickými tlačidlami a len 30 minút nabíjania – na takéto čísla nemá absolútne žiadna prenosná herná konzola.

Záverečná recenzia Black Shark 5

O hernej sérií od značky Xiaomi – Black Shark sme už nedávno pri Black Shark 4 informovali o tom, že môže hravo konkurovať prenosným herným konzolám ako je Nintendo Switch či Steam Deck. Recenzia na Black Shark 5 nám prezradila že tento smartfón jednoznačne patrí medzi najlepšie mobily do 700 eur a prenosným herným konzolám čím ďalej tým viacej dýcha na krk. Neustále narastajúci výkon mobilov a neustále väčšia a kvalitnejšia ponuka androidových hier môže byť pre Nintendo či Steam vážna konkurencia. Navyše, ak si porovnáme výdrž batérie a berieme do úvahy aj samotné funkcie mobilného telefónu, toto zariadenie si bezpochyby nájde svojich fanúšikov. Ak však nie ste zrovna mobilný hráč a túžite naopak po kvalitnom fotoaparáte, určite sa v tejto cenovke obzrite po Google Pixel 7, ktorý je aktuálne jeden z najlepších fotomobilov na trh. Ak však túžite po prémiovej vlajkovej lodi, splniť vám to môže Samsung Galaxy S21 FE.

4 thoughts on “Recenzia: Xiaomi Black Shark 5 – herná konzola s ktorou si aj zavoláš?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *