pondelok, 16 septembra, 2024
NovinkyRecenzieSmartfónyTechnológie

Recenzia: Xiaomi Black Shark 4 – lepší než prenosné konzoly?

Mobilný gaming naberá čoraz viacej na popularite a zo smartfónov sa stávajú prenosné herné konzoly. Slušný herný výkon ponúkajú takmer všetky drahšie mobily, no vyslovene herných smartfónov zatiaľ na trhu veľa nie je. Tu však nastupuje na scénu Xiaomi, ktoré sa zameralo priamo na gaming priemysel so svojou hernou sériou Black Shark. Ako je na tom v skutočnosti s výkonom Black Shark 4 vám prezradí naša recenzia.

Dizajn Black Shark 4

Black Shark 4 je mobil s veľkým displejom a dizajnom, vďaka ktorému máte dostatok miesta na uloženie prstov pri hraní hier. Mobil je tvarovaný na hranie, dobré držanie a veľkou výhodou sú vysúvateľné tlačidlá na bočnej strane mobilu. Samozrejme má jeden z najlepších displejov, dostatočne rýchly procesor, nadpriemerne rýchle nabíjanie a dokonca k nemu možno prikúpiť herné doplnky ako špeciálny chladič, gamepad či triggery.

Mobil dostal kvalitnú konštrukciu, ktorá určite nieje najtenšia, ale zameriava sa na čo najlepšie držanie pri hraní. Čiže zadná strana nie je plochá, ale na stranách jemne zahnutá vďaka čomu je pohodlnejšia na uloženie prstov pri hraní. Toto zahnutie má aj plastový obal ktorý je v balení. Obal má zároveň mierne drsnený povrch a nešmýka sa tak ako bežné gumené obaly.

Zadný plastový kryt má okrem zaujímavého dizajnu aj priečne umiestnené kamery, ktoré vyzerajú inak ako na ostatných mobiloch a nie sú dokonca ani moc vystúpené. Mobil je vďaka tomu viac stabilný keď je položený na stole, keďže kamery sú zarovnané na stred. 

Najzaujímavejším vylepšením sú dve doplnkové herné tlačidlá na strane mobilu. Ide o dve skryté tlačidlá – Master Triggers, ktoré si viete vďaka posúvacím tlačidlám vysunúť. Samozrejme na spodnej strane nájdeme USB-C, 3,5 mm jack, štandardné volume tlačidlá na ľavej strane a na hrane pravej strany nájdete power tlačidlo so senzorom odtlačkov prstov.

Tieto Master Triggers tlačidlá majú svoje funkcie, ktoré si môžete zadefinovať. Napríklad pri vypnutom mobile môžete na ne naprogramovať zapnutie kamery alebo zapnutie blesku na mobile. Keď je mobil zapnutý, môžete na ne naprogramovať kliknutie na špecifické miesto na obrazovke. Niektoré herné mobily majú podobné tlačidlá ktoré sú ale len dotykové. Mechanické sú lepšie, keďže ponúkajú reálnu odozvu. 

🏷POZRIEŤ HERNÝ MOBIL XIAOMI BLACK SHARK 4 NA ALZA.SK

✅️POZRIEŤ UŽÍVATEĽSKÉ SKÚSENOSTI A POROVNANIE CIEN NA BLACK SHARK 4 NA HEUREKA.SK

Displej a fotoaparáty Black Shark 4

Mobil dostal veľký 6,67 – palcový displej s rozlíšením 1080p a úžasnou obnovovacou frekvenciou až 144 Hz, vďaka ktorej bude zobrazovanie úplne plynulé. Displej je vybavený aj veľmi vysokým jasom 1300 – nitov, čo je viac ako majú aj vlajkové lode. Čiže môžete s kľudom hrať hry aj vonku pri slnku. Na Displeji zavadzia len malý výrez na kameru, v ktorom sa skrýva 20 Mpx selfie fotoaparát a aj senzor na rozpoznávanie tváre.

Od kamier tu nemožno čakať veľa. Nie je to predsa mobil stvorený na profesionálne fotenie, vie ale zachytiť ako tak schopné fotografie. Na zadnej strane má mobil 48 Mpx hlavný senzor, 8 Mpx ultrawide a 5 Mpx makro fotoaparát. Foto aplikácia ponúka 1x a 2x digitálny zoom a 0.7x ultrawide. Nechýba plný 48 Mpx režim, nočný režim a pri videách tu je 4K pri 60fps.

black shark 4 herny mobil
Recenzia: gaming na hernom mobile Black Shark 4 je na úrovni prenosných konzol

Výkon Black Shark 4

Výkonovo je na tom mobil veľmi dobre, môžete v ňom nájsť Snapdragon 870, ktorý je vylepšenou verziou Snapdragonu 865 z minulého roka, aj keď je menej výkonný ako tohtoročný Snapdragon 888, stále dokáže ponúknuť dostatočne vysoký výkon ako na bežné používanie, tak aj na hranie. Ak by vám ale jeho výkon nestačil, novší Snapdragon 888 dostala vyššia verzia Black Shark 4 Pro. 

Hranie je však na tomto mobile maximálne pohodlné a plynulé, hry nesekajú, aj keď len niektoré dokážu využiť 144Hz displej naplno. Výkon je teda určite dostatočný, ale samozrejme s výkonným procesorom treba čakať aj mierne zahrievanie. Je to spôsobené tým, že tento herný mobil sa nesnaží spomaľovať procesor ako bežné mobily, aby vám neklesali fps. 

Xiaomi však efektívne vyriešilo zahrievanie výrobou špeciálnych ventilátorov. Tento chladič si viete napojiť na mobil a to konkrétne na zadnú stranu úchytkami z bokov a napájať ho cez USB-C kábel buď s mobilom, alebo nabíjačkou. Nevýhodou je, že chladič míňa batériu rýchlejšie ako samotné hranie. 

🏷POZRIEŤ ŠPECIÁLNY CHLADIČ PRE BLACK SHARK 4 NA PGS.SK

🏷POZRIEŤ ŠPECIÁLNY GAMEPAD PRE BLACK SHARK 4 NA PGS.SK

🏷POZRIEŤ PRÍDAVNÉ TRIGGERS TLAČIDLÁ NA BLACK SHARK 4 NA PGS.SK

Softvér a aplikácie Black Shark 4

Ako nadstavba Androidu je tu použitá špeciálna verzia MIUI launchera nazvaná JOYUI, rozdiel je hlavne v ikonkách. Ikony sú viac herne ladené, podobne ako celá téma je ladená do zelena. Taktiež je tu quicklaunch menu vysúvateľné z ľavej strany, ktoré slúži na rýchle spustenie aplikácii, v nastaveniach si môžete nastaviť svetelné efekty pre volania a hudbu. Je tu aj aplikácia Shark space, ktorá vám ukáže všetky vaše nainštalované hry a umožňuje nastaviť doplnkové zariadenia ako aj vysúvateľné herné menu Master Control.

V Shark space si môžete nastaviť každú hru. Dá sa tu nastaviť aj frekvencia displeja na 60-90-120-144 Hz, alebo nechať automatiku. Môžete upraviť farebnú škálu, alebo nastavenia grafiky, kde viete pridať antialiasing a filtrovanie textúr. Je tu aj citlivosť dotyku, kde viete zapnúť aj ultra reakcie pri 720 Hz obnovovaní. Dá sa nastaviť aj zvuk na DTS alebo supersurround. Taktiež si môžete nastaviť prioritu siete 5G alebo 4G. V tejto aplikácii viete nastavovať aj všetky pripojené Black Shark zariadenia, ako je gamepad alebo triggery. 

Následne si priamo v hrách viete vysunúť Master Control menu, ktoré vám priamo ukáže záťaž na procesor, FPS hry, ale ukáže aj kvalitu pripojenia k wifi alebo dátam, umožní upravovať nastavenie hry a aj nastaviť funkcie pre trigger tlačidlá. Viete tu naprogramovať aj makro, čiže ak sa má na nejaký povel spraviť viac vecí. Možnosti sú skutočne veľké.

Batéria a nabíjanie Black Shark 4

Výdrž batérie nie je najhoršia, ale aj keby sa vybije príliš rýchlo tak to zachraňuje rychlonabíjanie. Veľkosť batérie tohoto mobilu totižto ničím nevyčnieva keďže má 4500 mAh. V čom mobil ale naozaj vyčnieva, je rýchlosť nabíjania. V balení má pribalenú 67 W nabíjačku, ktorou ho nabijete približne za polhodinu, pritom ale podporuje 120 W nabíjačku, vďaka ktorej ho dokážete nabiť za neuveriteľných 15 minút. Veľmi tu ale záleží na tom, či mobil vybijete na úplnú nulu, alebo len tesne k nula %. Rýchlonabíjačky majú najpomalší začiatok, kým ešte nenabehol systém, ktorý reguluje nabíjanie. Bez zapnutého systému sa mobil nabíja najviac 10W rýchlosťou a trvá 3 až 4 minúty, kým sa nabije na toľko aby sa spustil systém. Keď sa systém spustí dokáže z nabíjačky tahať celých 120 W.

Séria Black Shark od overenej značky Xiaomi je skvelou alternatívou ku prenosným konzolám ako je napríklad Nintendo Switch, pričom ponúka podobný komfort pri hraní a navyše obrovské množstvo možností, nakoľko sa jedná o plnohodnotný smartfón. Naopak nevýhodou môžu byť menej plnohodnotné hry, keďže si na Black Sharku zahráte iba androidové verzie hier. Pravdou však je, že grafika mobilných hier je častokrát lepšia ako pri prenosných konzolách. Recenzia nám prezradila že Black Shark 4 je skvelý herný mobil a bezpochyby si zaslúži naše miesto vo výbere najlepšie mobily do 600 eur, pričom dnešným dňom sa dá napríklad na Alze nájsť už aj do cenovky 500 eur. Ak však túžite v tejto cenovke skôr po Apple zariadení, veľmi zaujímavý konkurent môže byť Apple iPhone SE 2022, alebo v rámci Androidov Samsung Galaxy S20 FE. Ak však máte väčší budget, určite sa obzrite aj po novej verzií Black Shark 5.

4 thoughts on “Recenzia: Xiaomi Black Shark 4 – lepší než prenosné konzoly?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *