Vyskúšajte nekonečné dáta bez viazanosti:
štvrtok, 23 mája, 2024
InvestícieKryptomenyKryptomeny a NFTNovinkyTechnológie

Ako fungujú kryptomenové pôžičky a kde si výhodne požičať kryptomeny?

Pôžičky ako také sú bežná súčasť života takmer celej dospelej populácie z vyspelých krajín a priemerných pomerov. S príchodom kryptomien sa však čoraz viacej dostávajú do popredia aj kryptomenové pôžičky, ktoré fungujú na jednoduchom princípe zábezpeky, no pre niekoho môžu byť stále neznámou. Už dnes sa však tešia obľube u malých aj veľkých investorov najmä pre veľmi jednoduchý systém, kde netreba žiadne papierovačky a zdĺhavé vybavovanie zatiaľ čo celý proces prebieha férovo a prehľadne. Ako a kde sa teda dajú kryptomeny požičať?

Ako kryptomenové pôžičky fungujú?

Systém fungovania kryptomenových pôžičiek je veľmi jednoduchý. V prvom rade si však musíme ujasniť, že pôžička nie je spôsob akým sa dá s kryptomenami začať. Nie je to teda pre úplných začiatočníkov. Najprv potrebujete už nejaké kryptomeny vlastniť, pretože ich budete musieť založiť ako zábezpeku. V kryptomenovom svete pôžičiek neexistujú žiadny exekútori, žiadne súdy, žiadne papierovačky. Systém je maximálne jednoduchý, férový a decentralizovaný. Ak si chcete požičať kryptomeny, vopred si určíte ktorú kryptomenu chcete, akú sumu chcete a koľko času chcete na splatenie. Na základe toho je vypočítaný tzv. kolaterál (zábezpeka) ktorú musíte založiť a finálny úrok, ktorý zaplatíte navyše. Pokiaľ svoj dlh splácate, tak sa vám po splatení celá zábezpeka vráti naspäť. Pokiaľ však splácať nebudete, zábezpeka sa použije na splatenie dlhu. V žiadnom prípade teda nemôže byť poškodená žiadna strana – dlžník, platforma ani veriteľ a tým pádom sa jedná o férový systém, v ktorom narozdiel od fiat bankového sveta neexistujú žiadne námietky, diskusie a argumenty. Pokiaľ zábezpeku nezložíte, žiadnu pôžičku nedostanete, pokiaľ ju zložíte, nikto sa vás nepýta dodatočné otázky na čo pôžičku chcete a podobne. Pokiaľ splácate, dostanete naspäť zábezpeku, pokiaľ nesplácate, tak o ňu prídete. V tomto svete 1+1=2 a nie je žiadny priestor na debatu.

Ako prebieha celý proces?

  1. Potrebujete už vopred vlastniť určitú sumu v nejakej kryptomene
  2. Nájdete si platformu, ktorá sprostredkuje pôžičku a prepája dlžníkov a veriteľov (Napríklad Binance, kde môžete kryptomeny hneď aj nakúpiť, alebo CoinLoan)
  3. Vyberiete si v ktorej kryptomene chcete financie požičať a v ktorej kryptomene zložíte zábezpeku
  4. Určite si sumu ktorú chcete požičať a dĺžku doby, počas ktorej budete dlh splácať
  5. Na základe výšky pôžičky a dĺžky splácania je vypočítaný finálny úrok, ktorý splatíte navyše. Ovplyvniť ho môžete dĺžkou splácania. Zábezpeka je daná pevne podľa typu kryptomeny. Každá kryptomena a platforma má pevne dané LTV (hodnota pôžičky ku hodnote kolaterálu). Príklad: ak si chcete požičať 1000 BUSD a chcete založiť USDC, budete potrebovať 1538 USDC, pretože USDC a BUSD majú na Binance počiatočné LTV 65%
  6. Vytvoríte žiadosť o pôžičku
  7. Zábezpeka sa prevedie z vášho účtu preč a obratom vám príde na účet požičaná suma
  8. Splácate buď pravidelne, alebo môžete splatiť dlh aj predčasne jednorázovo
  9. Po splatení finálnej sumy vám na účet príde zábezpeka

NAKUPUJTE KRYPTOMENY ČI NFTs A OBCHODUJTE S NIMI BEZPEČNE NA NAJVÄČŠEJ BURZE NA SVETE – BINANCE

Prečo by som si v kryptomenách požičiaval 1000 dolárov, keď musím založiť 1538 dolárov? Nie je rozumnejšie použiť tie svoje vlastné peniaze?

Samozrejme, vo fiat peniazoch by tento systém nemal absolútne žiadny význam. Respektíve, mohol by mať ak by šlo o rôzne meny (požičiaš si doláre, založíš eurá), ale len teoreticky, prakticky by význam nemal asi nijako. V krypto svete však takýto systém má zmysel a to obrovský. Ukážeme si prečo tento systém láka rôzne typy ľudí.

Kryptomenové pôžičky slúžia na to, že môžete dostať likvidné prostriedky na používanie, zatiaľ čo vaše portfólio môže byť nedotknuté a vy tak ďalej hodlujete. Požičané kryptomeny môžete predať a vybrať fiat, obchodovať s nimi, rozmnožiť ich a vaše portfólio je stále v bezpečí a bez zmeny. Pre koho môže byť tento systém výhodný?

1. Potrebujete rýchlo peniaze, nemáte čas riešiť klasickú pôžičku

Kryptomenová pôžička so sebou nenesie žiadne papierovačky a je neporovnateľne rýchlejšia, než klasická bežná pôžička. Ak práve nutne potrebujete fiat peniaze, máte určité portfólio kryptomien, no nechcete sa ho vzdávať kvôli priaznivej situácií na trhu a viete že budete schopný tie peniaze vrátiť, môže byť pre vás zaujímavá alternatíva ponechať vaše portfólio v celku a nepredávať ho, miesto toho ho založiť a dostať za určitý obnos požičaných kryptomien. Tie môžete predať a eurá použiť na ľubovolné výdavky. Následne dlh splatíte a vaše portfólio zostalo bez zmien.

2. Ste investor / podnikateľ / trader

Druhá skupina ľudí, ktorú môžu kryptomenové pôžičky zaujímať sú investori, podnikatelia a traderi. Ak ste investor či podnikateľ, určite poznáte tú situáciu, kedy máte v hlave či dokonca na papieri ziskový projekt, no dostať sa ku podnikateľskému úveru nie je vždy jednoduché. Pri kryptomenových pôžičkách stačí zložiť zábezpeku a nikto sa vás nebude pýtať na váš biznis plán. Ak sa nechcete vzdať svojho portfólia no potrebujete “likvidný cash” požičané krypto opäť môžete predať a použiť ho na vaše investície. Ak rátate s tým, že váš projekt bude ziskový, úrok vás nebude mrzieť. To isté platí pre krypto investorov, ktorí môžu založiť svoje portfólio a vybranú pôžičku zhodnotiť na stakingu či inej forme rozmnožovania svojich krypto aktív a po odpočítaní úroku môžu byť stále v pluse. Poslední v tejto kategórií sú traderi, ktorí chcú taktiež naďalej hodlovať, no potrebujú voľné krypto na tradovanie spotových a futures trhov. Takto môžu ľahko svoj roky dozadu lacno kúpený Bitcoin založiť, požičať si ľubovolnú kryptomenu, obchodovať, zarobiť na tradoch, vrátiť pôžičku aj s úrokom a zostať v pluse. Samozrejme, skončiť môžete aj v mínuse, keďže sú kryptomeny veľmi riziková investícia a toto v žiadnom prípade nie je odporúčanie. 🙂

3. HODL stratégia

Posledný prípad, pri ktorom má krypto pôžička zmysel je HODL stratégia, pri ktorej chcete dlhodobo HODLovať svoje kryptomeny, no zároveň chcete aktíva, s ktorými môžete pohybovať. Nemusíte byť investor ani trader ako v predošlej kategórií, no môžete si skúsiť obchodovanie, vybrať cash, nakupovať NFTs, alebo hocičo iné. Jednoducho, pokiaľ nechcete predávať svoje kryptomeny a ste zarytý HODLer, no chcete, alebo potrebujete vykonať určité operácie, možnosťou je aj požičať si kryptomeny. Pri vybavovaní pôžičky si môžete nastaviť dĺžku splatenia aj len na 7 dní a splatiť dlh jednorázovo, pričom bude úrok skutočne zanedbateľný.

Kde sa dajú kryptomeny požičať?

Kryptomenové pôžičky dnes poskytuje už pomerne dosť platforiem, spomedzi ktorých si môžete vybrať na základe užívateľských skúseností, poplatkov, rôznych funkcií či risku (skrachovanie spoločnosti). My sme pre vás vybrali tie najzaujímavejšie:

Binance

Binance je najväčšia a najznámejšia kryptomenová burza na svete. Z pohľadu risku ide jednoznačne o najväčšieho favorita, nakoľko sa jedná o licencovanú legálnu krypto spoločnosť so skvelou povesťou a zabezpečením. Požičať si môžete vyše 50 kryptomien vrátane Bitcoinu, Etherea, stable coinov BUSD, USDC a podobne. Na podanie žiadosti o pôžičku vám stačí vytvorený a schválený účet. Ako sa zaregistrovať na Binance si môžete pozrieť tu, v našom návode a taktiež u nás nájdete aj porovnanie kryptoburzí. Na Binance môžete kryptomeny rovno aj nakúpiť.

binance krypto pozicky
Krypto pôžičky na Binance

ZAREGISTROVAŤ SA NA BINANCE – NAJZNÁMEJŠIU KRYPTO BURZU, NA KTOREJ SA DAJÚ POŽIČAŤ KRYPTOMENY

CoinLoan

CoinLoan je platforma dostupná pre desktop, Android aj iOS, na ktorej neexistujú žiadne poplatky za výber či vklad vašich aktív. Na tejto platforme si môžete zameniť fiat za kryptomeny, požičať si kryptomeny, ale taktiež môžete požičiavať svoje prostriedky a zabezpečiť si tak pasívny príjem. Bezpečnosť platformy je overená skúsenosťami užívateľov a ako zabezpečenie používa overenie biometriky.

kryptomenove pozicky coinloan
Kryptomenové pôžičky na platforme CoinLoan

ZAREGISTROVAŤ SA NA COINLOAN – KRYPTO ZMENÁREŇ A POSKYTOVATEĽ KRYPTOMENOVÝCH PÔŽIČIEK

YouHodler

Na platforme YouHodler môžete zložiť zábezpeky v najznámejších kryptomenách s až 90% LTV (hodnota pôžičky ku kolaterálu/zábezpeke). To znamená, že za určitý sumu zábezpeky dostanete väčšiu pôžičku ako na iných platformách, kde je LTV menšie. Za zálohované kryptomeny môžete dostať USDT, alebo rovno fiat meny USD, EUR, britskú libru alebo švajčiarsky frank. YouHodler taktiež môžete používať na uloženie vašich kryptomien, zamieňanie, alebo dokonca platenie kryptomenami.

youhodler kryptomenova pozicka
Kryptomenová pôžička na platforme YouHodler

ZAREGISTROVAŤ SA NA YOUHODLER – KRYPTOMENOVÁ PEŇAZENKA, ZMENÁREŇ A POSKYTOVATEĽ KRYPTOMENOVÝCH PÔŽIČIEK

CoinRabbit

CoinRabbit je zrejme najjednoduchšie, najrýchlejšie a najpohodlnejšie riešenie v rámci požičiavania kryptomien. Možno ho označiť aj za najznámejšiu a najpoužívanejšiu platformu pre požičiavanie kryptomien. To však nie je ich jediná doména. Na CoinRabbit môžete taktiež poskytnúť svoje kryptomeny na požičanie dlžníkom a vybudovať si tak pasívny príjem, ktorý vám vďaka úrokom môže zarobiť slušné peniaze. Vaše požičané kryptomeny aj vrátenú zábezpeku si môžete ihneď preposlať do ľubovolnej peňaženky (harvérovej aj softvérovej). APR je len 1,2% mesačne a vaše pôžičky môžete splácať po častiach, naraz, ako sa vám len zachce. LTV si môžete ľubovolne nastaviť na 50, alebo 70% podľa vašich potrieb.

coinrabbit kryptomenova pozicka
Kryptomenová pôžička na platforme CoinRabbit

VYPOČÍTAJTE SI ÚROK KRYPTOMENOVEJ PÔŽIČKY NA PLATFORME COINRABBIT

VYPOČÍTAJTE SI KOĽKO MÔŽETE ZAROBIŤ POŽIČIAVANÍM KRYPTOMIEN CEZ PLATFORMU COINRABBIT

Sú kryptomenové pôžičky lepšie než bežné pôžičky?

To určite nikto tvrdiť nemôže a kryptomenové pôžičky vám ani nemôžeme slepo odporúčať, nakoľko nie sme finanční ani investiční poradcovia. Avšak, bezpochyby majú svoje výhody. Najväčšia výhoda je určite rýchle vybavenie, pri ktorom sa nebudete utápať v papierovačkách. Pôžičku môžete mať skutočne v priebehu zopár minút na vašom účte. Tento systém je založený na spravodlivých, prehľadných a decentralizovaných pravidlách. Nevyhneme sa však ani nevýhodám, medzi ktoré jednoznačne patria riziko skrachovania spoločnosti a riziko straty zábezpeky.

Chcete nakupovať a obchodovať s kryptomenami či NFTs bezpečne na najväčšej burze na svete s minimálnymi poplatkami? Vyskúšajte Binance. Pozrite si aj porovnanie kryptomenových burzí a návod ako začať s kryptomenami, respektíve ako kúpiť Bitcoin a iné kryptomeny. Návod ako sa zaregistrovať na Binance nájdete tu.

Disclaimer: toto nie je investičné ani finančné poradenstvo, investovanie do kryptomien a NFTs so sebou nesie riziko straty, investujte opatrne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *