Ako kúpiť, predávať a vytvoriť NFT?
Ak ste sa dostali až sem, zrejme už viete čo je to fenomén NFT. Ak to však náhodou ešte neviete, v skratke ide o Non Fungible Token (nezameniteľný token), ktorý možno označiť za jednotku dát zapísanú do digitálnej databázy blockchain, ktorá môže byť viazaná na ľubovolný digitálny súbor, vďaka čomu poznáme jeho pravého majiteľa. Ako však NFT kúpiť, predať, alebo vytvoriť náš vlastný token?
Ako vytvoriť vlastné NFT?
Vytváranie NFTs nie je vôbec zložitý proces. Na začiatok však musíte ešte na chvíľu odložiť obchodného ducha a zapojiť kreativitu. Na začiatok totižto potrebujete samotnú ideu, charakter a súbor, ktorý bude vaše NFT, prípadne celú kolekciu predstavovať. Ak sa pýtate ako vytvoriť úspešnú NFT kolekciu, kľúčom nemusí byť len nádherné umenie, ako to je väčšinou prezentované. Triumfovať môžete hlavne vďaka silnej komunite a rôznym benefitom, ktoré váš token bude poskytovať. Pozerať sa na NFT len ako na JPGčko je veľmi obmedzené a vidieť v ňom môžeme napríklad vstupenku do social clubu, výhody v metaverse a veľa ďalších možností. Na samotnú propagáciu budete určite potrebovať Instagram, Twitter, Discord a prípadne aj Telegram skupinu.
INVESTUJTE DO NFTs, KRYPTOMIEN A METAVERSE BEZPEČNE S BURZOU BINANCE
Aký súbor môže byť NFT?
Z teoretického hľadiska môže byť váš nezameniteľný token takmer hocičo. Z technického hľadiska to sú hlavne formáty obrázkov, videa, zvuku a 3D modelov. Súbor nemôže prekročiť veľkosť 100mb, no samozrejme čím menší súbor, tým rýchlejšie bude jeho načítanie na NFT trhu. To však predstavuje len samotnú reprezentáciu tokenu, ten však môže mať nekonečné možnosti v ďalšom vývoji.
Výber blockchainu a NFT marketu
Ak máte vytvorený súbor a ideu, ktorú má vaše NFT predstavovať, je čas vybrať si blockchain a marketplace. Výber blockchainu, na ktorý vaše NFT umiestníte je veľmi dôležitý, pretože môže ovplyvniť výšku poplatkov, ktoré budete platiť vy aj ďalší majitelia a taktiež objem potenciálnych záujemcov. Ako sme spomenuli vyššie, nezameniteľné tokeny sú zapísané do databázy blockchain a tento proces ako aj každá transakcia na blockchaine je spoplatnená formou tzv. ,,gas fees”. V preklade ide o decentralizovaný poplatok, ktorý sa platí za využívanie siete a jeho výška závisí od jej vyťaženia. Ako iste viete, najviac je pre NFTs využívaný blockchain Ethereum. Do popredia sa však poslednú dobu stále viacej dostávajú rôzne altcoiny ako napríklad Solana, Polygon či Cardano, alebo sieť burzy Binance – Binance Smart Chain. Je to hlavne z dôvodu toho, že ETH je energeticky veľmi náročné a gas fee za vyrazenie NFT či poplatok pri transakcií často siaha do sumy stoviek dolárov. Všetky konkurenčné blockchainy sú takmer zdarma, respektíve v tisícinách a stotinách coinu. Problém však je, že na markete s ETH blockchainom nájdete niekoľkonásobne väčšiu cieľovku a ETH je stále najobľúbenejší NFT coin. Tým pádom si musíte vybrať medzi drahšími gas fees ale väčším publikom vs. takmer nulovými gas fees a menším energetickým zaťažením ale aj menším publikom. Podľa nás má však hlavne Solana do budúcna potenciál ETH minimálne dobehnúť.
Ak máte ujasnené ktorý blockchain chcete využívať, je čas vybrať si NFT marketplace. V prípade menších projektov, respektíve jednotlivých tokenov môžete NFT rovno ,,vyraziť” do blockchainu a nastaviť predaj na markete. V prípade, že pracujete na väčšom projekte, ktorý zahŕňa celú kolekciu, populárne je spraviť “VIP whitelist” a drop na vlastnom webe, po ktorom si majitelia sami “mintnú” svoje NFT a neskôr ho môžu umiestniť na trh, zatiaľ čo si vybavíte spoluprácu s marketmi, kde získate overenie oficiálneho projektu, aby nevznikali “fejkové screenshoty” vašich NFTs a každé NFT z vašej kolekcie pridané na market bude mať pri sebe modrú fajku.
Základom výberu marketu je teda vedieť aké blockchainy má integrované. Následne je potrebné zistiť si kto platí gas fee pri “buy now”, kto platí gas fee pri aukcií, aké sú poplatky, respektíve provízia ktorá sa platí marketu za predaj a či sa dajú nastaviť royalties, z ktorých môžete mať percentná z ďalších predajov. Najznámejším a zároveň najväčším trhom pre NFTs bežiacich na blockchaine Ethereum je OpenSea.io. Ak máte záujem obchodovať s NFTs na Solane, môžete využiť napríklad MagicEden.io. NFTs však začínajú byť populárne aj na tradičných kryptomenových burzách ako je Binance, Coinbase a taktiež Crypto.com. Kompletné porovnanie NFTs trhov nájdete tu.
Ako predať NFT
Ak máte hotové vaše vlastné NFT, vybraný blockchain a marketplace, alebo aj ak ste už kúpili niekym vytvorené NFT priamo z dropu alebo na secondary markete, predaj je pomerne jednoduchá záležitosť. Budete potrebovať v podstate len pripojiť kryptomenovú peňaženku, na ktorej máte uložené dané NFT a s ktorou budete platiť prípadné poplatky a taktiež na ňu príjmete tržbu z predaja. Ak sa jedná o predaj nového NFT, ktoré ešte nie je vyrazené do blockchainu, budete platiť gas fee za jeho vyrazenie. Ak predávate už vyrazené NFT, ktoré ste od niekoho kúpili, listing na trh je väčšinou zdarma. Následne len nastavíte či chcete NFT ponúkať na priamu kúpu za fixnú cenu, alebo pomocou aukcie, stanovíte si “buy now” sumu, alebo počiatočný “bid”, vrámci nových NFTs aj jeho názov a máte hotovo. Potom prichádza na rad váš marketingový duch, vyhajpovať svoje NFT alebo kúpený projekt na čo najväčší level a čakať na profit.
Ako kúpiť NFT
Nákup NFTčiek je taktiež úplne jednoduchý. Ešte pred samotným procesom kúpi si musíte prejsť 3 krokmi: výber blockchainu, výber marketplacu a výber samotného projektu, ktorý chcete kúpiť. Výber blockchainu opäť spočíva v rozhodovaní sa medzi počtom zaujímavých projektov, veľkosťou trhu a výšky gas fees. Výber marketplacu taktiež opäť vo výbere ponúkaných blockchainov a výšky poplatkov. Čo sa týka projektu, tak pri tom treba byť azda ešte obozretnejší. Na trhu je totižto množstvo nafúknutých bublín, ktoré reálne nemajú žiadne využitie. Ak sa chystáte nakúpiť NFT, odporúčame si zvoliť z týchto druhov, ktoré majú zmysel a aj v budúcnosti môžu mať hodnotu: skutočne hodnotné umenie, zberateľské kartičky (šport), NFTs ktoré majú využitie v gamingu, NFTs ktoré budú mať využitie v metaverse a projekty ktoré ponúkajú rôzne benefity ako napríklad vstupenku do social clubu. To, že má obrázok psíčka stanovenú floor price na 2 ETH neznamená, že ho predáte o týždeň za 5 ETH. Ďalší problém, na ktorý si treba dať pozor je fejkovanie NFTs. Na trhu nájdete množstvo Bored Apes či Crypto Punkov, ktoré sú predávané hlboko pod cenu, no určite sa im vyvarujte, pretože ide pravdepodobne o fake. V ideálnom prípade skúste vychytať oficiálne dropy od skutočných autorov projektu na ich webe. Ak však takýto drop nestihnete a kupujete resell zo secondary marketov, vždy si overte, že ide o oficiálne licencované NFT od autorov kolekcie.
Ak máte vybraný váš obľúbený projekt a vychytali ste ho ešte pred dropom, skúste sa dostať na whitelist (návod určite nájdete na twitteri/instagrame/discorde projektu) a zapojte sa do “mintovania”. Ak nakupujete na secondary markete, pripojíte si vašu peňaženku a podľa toho či je predaj nastavený na “buy now”, alebo aukciu môžete NFTčko zakúpiť a následne bude prevedený do vašej peňaženky, prípadne ho môžete rovno pridať na marketplace na ďalší predaj, samozrejme za vyššiu cenu.
Ak chcete nakupovať NFTs a kryptomeny či investovať do metaverse bezpečne, vyskúšajte najväčšiu burzu na svete – Binance! Pozrite si porovnanie NFTs trhov.
Disclaimer: toto nie je investičné ani finančné poradenstvo, investovanie do kryptomien a NFTs so sebou nesie riziko straty, investujte opatrne.
Pingback: Porovnanie NFTs trhov - ktorý NFT marketplace je najlepší?
Pingback: Návod ako sa zaregistrovať na Binance - najväčšiu krypto burzu na svete -
Pingback: NFT – revolúcia v digitálnom umení! Ako s ním zarobiť? - MakeMyDay
Pingback: Ako fungujú kryptomenové pôžičky a kde si výhodne požičať kryptomeny?
Pingback: Ako fungujú hardvérové krypto peňaženky a trezory a prečo ich používať?