Vyskúšajte nekonečné dáta bez viazanosti:
štvrtok, 23 mája, 2024
Ako začaťKryptomenyKryptomeny a NFTNFTsNovinkyTechnológie

Ako fungujú hardvérové krypto peňaženky a prečo by ste ich mali používať?

Existuje viacero možností ako držať kryptomeny. Niekto drží svoje portfólio priamo na kryptomenovej burze, kde si kryptomeny nakúpil (napr. Binance), iný zase využíva služby tretej strany (napr. Fumbi), alebo používa softvérovú peňaženku (napr. MetaMask, Phantom…). Najlepšia a najbezpečnejšia cesta je však celkom určite používať hardvérové krypto peňaženky a v tomto článku si ukážeme hlavné dôvody prečo tomu tak je a ktoré kryptomenové peňaženky sú najlepšie.

Hlavný rozdiel medzi vyššie spomínanými spôsobmi držania kryptomien a hardvérovými peňaženkami je bezpochyby bezpečnosť. Samozrejme, aj vyššie spomínané spôsoby majú svoje výhody. Pokiaľ držíte kryptomeny na Binance, viete ich efektívne staknúť, obchodovať na spotových a futures trhoch, swapovať ich, využívať investičné programy, nakupovať NFTs a mnoho ďalšieho. Pokiaľ máte svoje kryptomeny vo Fumbi, nemusíte sa o svoje portfólio starať a investovanie za vás budú riešiť odborníci. Výhodou softvérových peňaženiek je zase rýchle a jednoduché používanie.

Všetky však majú jednu nevýhodu, a to je nižšia bezpečnosť ako pri hardvérových peňaženkách. Na kryptomenovej burze sa všeobecne neodporúča držať veľké sumy, pretože môžu nastať určité udalosti, pri ktorých sa ku svojmu portfólio nedostanete, a to napríklad zablokovanie účtu, výpadok serverov či hackerský útok. Samozrejme, tieto udalosti sú výnimkou a nemali by sa stať, no stále existuje určité percento šance a lepšie je mať istotu. Pri tretej strane môžu hroziť napríklad komplikácie pri skrachovaní spoločnosti a softvérové peňaženky sú zase náchylné na rôzne online scamy.

Pri hardvérovej peňaženke máte všetky svoje kryptomeny uložené v bezpečí u seba doma a aby ste o ne prišli, musel by vám ju niekto fyzicky ukradnúť, no aj tak by narazil na bezpečnostné funkcie týchto zariadení a takmer isto by ste svoje kryptomeny zachránili. Sú to malé zariadenia v tvare USB kľúča, ktoré pripojíte pomocou USB káblu do vášho zariadenia a následne si nastavíte PIN, ktorý bude vaše zariadenie chrániť. Okrem toho budete mať k dispozícií klasickú adresu vašej peňaženky a seed pre prípad, že by ste sa potrebovali prihlásiť do vašej peňaženky z iného zariadenia. Tieto zariadenia sú imúnne voči vírusom, hacknutím a online scamom.

Najlepšie HW peňaženky na Bitcoin

Hardvérové peňaženky sa rozdeľujú na Bitcoinové a multicoinové. Bitcoin samozrejme môžete mať uložený aj v multicoinovej kryptomenovej peňaženke, ale pokiaľ držíte iba Bitcoin, je praktickejšie, užívateľsky príjemnejšie a ešte viac bezpečnejšie zaobstarať si špeciálnu Bitcoinovú peňaženku. Medzi najpoužívanejšie BTC HW peňaženky patrí ShiftCrypto BitBox02 BitCoin-only edition.

ShiftCrypto BitBox02 BitCoin-only edition

ShiftCrypto BitBox02 BitCoin-only edition je kryptomenová hardvérová peňaženka švajčiarskej výroby. Svoj firmvér má nastavený len pre Bitcoin, čím sa stáva extrémne bezpečným bitcoinovým trezorom. Čím menej kódu peňaženka obsahuje, tým menej priestoru majú hackeri na svoje útoky a pokiaľ sa celé šifrovanie sústredí len na jeden coin, je extrémne silný. BitBox02 má krásny minimalistický dizajn, je šifrovaný odborníkmi ponúka zálohovanie a obnovu pomocou MicroSD karty, je kompatibilný s USB-C a USB-A a taktiež obsahuje OLED displej a dotykové senzory.

🏷POZRIEŤ SI HW KRYPTO PEŇAŽENKU SHIFTCRYPTO BITBOX02 BITCOIN-ONLY EDITION

Pozrieť ShiftCrypto BitBox02 BitCoin-only edition recenziu

Najlepšie HW peňaženky pre BTC, Ethereum a Altcoiny

Multicoin hardvérové kryptomenové trezory ponúkajú uloženie nie len pre Bitcoin, ale aj pre Ethereum a iné altcoiny. Tento typ peňaženky má výhodu v tom, že v nej môžete mať uložené celé svoje portfólio a prípadne aj hodnotnejšie NFT. Avšak tým, že je zariadenie nakódované tak, aby vedelo spracovať množstvo systémov, nie je tak špecifické pre jeden typ ako je tomu pri Bitcoin-only trezoroch. Medzi najlepšie hardvérové kryptomenové peňaženky a trezory bezpochyby patria Ledger peňaženky. Medzi nimi nájdeme množstvo modelov ako napríklad Ledger Nano S, Ledger Nano S Plus, alebo Leger Nano X. Obľúbený model je aj ShiftCrypto BitBox02 multi coin edition.

Ledger hardvérové peňaženky

Hardvérové peňaženky od značky Ledger sú veľmi populárne a ide pravdepodobne o najpoužívanejšie HW krypto peňaženky vôbec. Rozdeľujú sa na Nano S, Nano S Plus a Nano X.

Ledger Nano S

Základný model Ledger Nano S diskrétny tvar a dizajn USB kľúča. Umožňuje uchovávať Bitcoin, Ethereum a Altcoiny. Ku zariadeniu ho môžete pripojiť pomocou USB káblu, disponuje OLED displejom a bezpečnostným tlačidlom na potvrdzovanie transakcií. Bezpečnosť je založená na dvoch čipoch (ST31/STM32 + úroveň certifikácie: CC EAL5+). Vďaka tejto decentralizovanej peňaženke sa stávate sám svojou vlastnou peňaženkou. Účty sa zálohujú na obnovovací list: jednoduché obnovenie na akomkoľvek Ledger zariadení alebo kompatibilnej peňaženke (BIP39/BIP44).

🏷POZRIEŤ LEDGER NANO S NA PGS.SK

🏷POZRIEŤ LEDGER NANO S NA ALZA.SK

Pozrieť Ledger Nano S recenziu

Ledger Nano S Plus

Vyššia trieda Ledger Nano S Plus je drahšia len o necelých 10€ a navyše obsahuje väčší OLED displej aj potvrdzovacie tlačidlo. Taktiež obsahuje väčšiu pamäť, vďaka čomu môžete používať viacero sprievodných aplikácií.

🏷POZRIEŤ LEDGER NANO S PLUS NA PGS.SK

🏷POZRIEŤ LEDGER NANO S PLUS NA ALZA.SK

Pozrieť Ledger Nano S Plus recenziu

Ledger Nano X

Ledger Nano X je ešte vyššia trieda. Taktiež sa jedná o multi-coin kryptomenový trezor s OLED displejom a bezpečnostým certifikátom CC EAL5+. Navyše od svojich lacnejších predchodcoch však obsahuje až 2 intuitívne tlačidlá a okrem pripojenia pomocou USB k desktopovým zariadeniam disponuje technológiou bluetooth, vďaka čomu sa môžete jednoducho pripojiť ku svojmu smartphonu a pomocou aplikácie Ledger Live Mobile môžete vykonávať transakcie pohodlne kedykoľvek a kdekoľvek.

🏷POZRIEŤ LEDGER NANO X NA PGS.SK

🏷POZRIEŤ LEDGER NANO X NA ALZA.SK

Pozrieť Ledger Nano X recenziu

ShiftCrypto BitBox02 Multi edition

ShiftCrypto BitBox02 Multi edition je kryptomenová hardvérová peňaženka švajčiarskej výroby, ktorá má minimalistický diskrétny dizajn USB kľúča. Disponuje najmodernejším zabezpečením navrhnutým odborníkmi. Okrem Bitcoinu a Etherea podporuje viac ako 1500 altcoinov a jednoduché zálohovanie MicroSD kartou. Obsahuje OLED displej a neviditeľné dotykové senzory, chránené pomocou zabezpečeného čipu. Kompatibilná je s USB-C a USB-A vrátane kábla v balení, nechýba jej podpora U2F. Pýši sa tiež výkonnou aplikáciou a ďalšími funkciami, nakoľko je BitBoxApp centrom celého ekosystému a považuje sa za all-in-one riešenie.

🏷POZRIEŤ SHIFTCRYPTO BITBOX02 MULTI EDITION

Pozrieť ShiftCrypto BitBox02 Multi edition recenziu

Hardvérové peňaženky a trezory sú skvelým riešením

Pokiaľ sa nechcete spoliehať na centralizované burzy, máte radi súkromie, bezpečie a chcete byť vaša vlastná banka, HW peňaženky sú pre vás skvelým riešením. Vybrať si môžete z bitcoinových peňaženiek, alebo multi coin peňaženiek a ponúkaných funkcií.

Chcete nakupovať a obchodovať s kryptomenami či NFTs bezpečne na najväčšej burze na svete s minimálnymi poplatkami? Vyskúšajte Binance. Pozrite si aj porovnanie kryptomenových burzí a návod ako začať s kryptomenami, respektíve ako kúpiť Bitcoin a iné kryptomeny. Návod ako sa zaregistrovať na Binance nájdete tu.

Disclaimer: toto nie je investičné ani finančné poradenstvo, investovanie do kryptomien a NFTs so sebou nesie riziko straty, investujte opatrne.

4 thoughts on “Ako fungujú hardvérové krypto peňaženky a prečo by ste ich mali používať?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *