pondelok, 15 júla, 2024
NovinkyRecenzieSmartfónyTechnológie

Recenzia: Samsung Galaxy S20 FE – prémiový mobil za rozumnú cenu

Samsung Galaxy S20 Fan Edition podľa mnohých nie je najlepším príkladom „Lite“ telefónu, aký sme kedy videli, no úprimne, stále je to skvelá voľba pre množstvo ľudí, ktorí sa zaujímali o štandardný Galaxy S20, ale chcú ušetriť zopár eur napríklad na Samsung Galaxy Buds 2. Galaxy S20 FE má tri vlastnosti, ktorými vyniká: rýchlu obnovovaciu frekvenciu obrazovky, vynikajúci foťák a výkonný procesor. Kde je teda kompromis? Všetky výhody a nevýhody Samsung Galaxy S20 FE vám prezradí naša recenzia.

Dizajn Samsungu Galaxy S20 FE

Na prvý pohľad vyzerá Samsung Galaxy S20 FE takmer rovnako ako pôvodný Samsung Galaxy S20 – má aj podobný obdĺžnikový ostrovček zadnej kamery, ale keď sa pozriete bližšie, začnú sa objavovať rozdiely.

Po prvé, Samsung Galaxy S20 FE je väčší ako S20 s rozmermi 159,8 x 74,5 x 8,4 mm (to je o 8,1 x 5,4 x 0,5 mm viac ako S20). Po druhé, okraje obrazovky sa vôbec nezakrivujú, takže telefón sa v ruke nedrží tak pohodlne – aj keď to je vec vkusu a individuality.

Zadná strana telefónu je mierne zaoblená, čo do určitej miery kompenzuje nedostatok zakrivených okrajov obrazovky, pokiaľ ide o pocit z uchopenia. Namiesto toho je okolo obrazovky tenký, ale viditeľný rám.

Zadná strana telefónu Galaxy S20 FE je vyrobená z plastu „Glasstic“ od spoločnosti Samsung, ktorý je navrhnutý tak, aby vyzeral a pôsobil skôr ako prémiové sklo. Spoločnosť Samsung už použila Glasstic v Galaxy Note 20. Opäť ide o vec vkusu a niekomu môže prísť tento materiál lacný, no na pohľad vyzerá kvalitne. Ak berieme do úvahy fakt, že sa jedná o “lacnejšiu” verziu S20, sme s tým v pohode.

Výhodou je, že plastová zadná strana by mala vydržať o niečo väčšie nárazy ako sklo a v kombinácii s hodnotením IP68 (odolné voči prachu a ponoriteľné do 2 metrov po dobu až 30 minút) to znamená, že FE je dosť odolné zariadenie. Telefón je dostupný v širokej škále farieb: Cloud Lavender (ružová), Cloud Orange (bledo oranžová), Cloud Red (červená), Cloud Mint (modro-zelená), Cloud White (biela) a Cloud Navy (tmavomodrá). To je oveľa viac možností, ako získate s väčšinou telefónov.

🏷POZRIEŤ SMARTFÓN SAMSUNG GALAXY S20 FE NA ALZA.SK

✅️POZRIEŤ POROVNANIE CIEN A UŽÍVATEĽSKÉ SKÚSENOSTI NA SAMSUNG GALAXY S20 FE NA HEUREKA.SK

Displej Galaxy S20 FE

Obrazovka Samsung Galaxy S20 Fan Edition má rozlíšenie FHD+ alebo 2400 x 1080px, čo je opäť kompromis oproti plnohodnotnej S20, ale v tejto cenovke ide o solídny štandard.

Je tu však obnovovacia frekvencia 120 Hz, ktorou sa displej aktualizuje 120-krát za sekundu, teda dvakrát rýchlejšie ako „štandardných“ 60 Hz mnohých iných smartfónov (vrátane Note 20). Vyššia obnovovacia frekvencia spôsobuje, že pohyb vyzerá plynulejšie, či už hráte hry alebo prechádzate pomedzi aplikácie, hoci v závislosti od toho čo robíte, si rozdiel nevyhnutne nevšimnete. Stojí za to zdôrazniť, že 120 Hz je maximálne nastavenie a v nastaveniach môžete znížiť frekvenciu na 60 Hz, ak chcete ušetriť výdrž batérie, alebo používať automatické prispôsobovanie podľa stavu batérie a toho čo zrovna robíte.

Za zmienku tiež stojí, že telefóny Galaxy S20 vám umožňujú povoliť iba 120 Hz alebo WQHD+ súčasne, nie oboje súčasne – takže ak chcete použiť 120 Hz, musíte znížiť rozlíšenie obrazovky na FHD+. Ak teda uprednostňujete rýchlu obnovovaciu frekvenciu pred rozlíšením, môžete si efektívne vychutnať rovnaký výkon obrazovky na S20 FE ako na jeho prémiových súrodencoch.

Samsung Galaxy S20 FE má 6,5-palcový displej, ktorý je väčší ako 6,2-palcový displej na Galaxy S20, ale menší ako 6,7-palcový a 6,9-palcový displej na S20 Plus a S20 Ultra. Tento displej narúša len výrez v strede hore – je dosť malý, a tak nezaberá veľa miesta na obrazovke.

Vo všeobecnosti, ako sme od spoločnosti Samsung očakávali, obrazovka S20 FE vyzerá dobre, s výraznými farbami a vysokými kontrastnými pomermi. Maximálny jas je taktiež veľmi solídny.

Čo nám prezradila recenzia na Samsung Galaxy S20 FE?
Čo nám prezradila recenzia na Samsung Galaxy S20 FE?

Fotoaparáty Galaxy S20 FE

Samsung Galaxy S20 FE má tri zadné fotoaparáty s 12 MP f/1,8 hlavným, 12 MP f/2,2 ultraširokouhlým a 8 MP f/2,4 teleobjektívom. Zatiaľ čo na papieri sa tieto špecifikácie môžu zdať horšie ako v prípade ostatných telefónov Galaxy S20, reálne zábery z S20 FE fotoaparátu vyzerajú rovnako dobre ako z plnohodnotných S20tiek.

Hlavný fotoaparát má veľký snímač, takže lepšie vidí svetlo, a teda aj farby – snímky vyzerajú jasne a pútavo, všetko od modrej oblohy po zelené rastliny vyzerá pekne a farebne. Efektívna optimalizácia scény vďaka AI od spoločnosti Samsung má pravdepodobne tiež význam, pretože vylepšuje vaše obrázky v závislosti od toho, na čo mierite fotoaparátom. Tu a tam však farby vyzerali trochu príliš jasné, ako keby optimalizácia scény bola príliš horlivá, takže obrázky vyzerali dosť umelo. Túto funkciu spracovania však môžete jednoducho vypnúť.

Ultraširokouhlý fotoaparát S20 FE zachytí dvojnásobok snímanej scény v porovnaní s hlavným fotoaparátom – to je porovnateľné s fotoaparátmi na iných zariadeniach. Tie totiž snímajú zábery s 0,5-násobným priblížením a S20 FE až s 0,6-násobným, takže v zábere uvidíte ešte viac svojho pohľadu alebo skupiny priateľov.

Nakoniec, teleobjektív umožňuje 3-násobné optické a 30-násobné digitálne priblíženie pričom väčšinou dokonca bez straty detailov. Skvelou funkciou, ktorú nenájdete u mnohých súperov, je to, že keď ste na vysokej úrovni priblíženia, malá ukážka vám ukáže celú scénu, na ktorú ste priblížení. To znamená, že ak sa ocitnete v takom priblížení, že stratíte prehľad o tom, kde sa nachádzate vo vzťahu k širšej scéne, môžete si to jednoducho porovnať.

Predná kamera je 32MP f/2.0, ale ak urobíte bežné selfie, nezískate 32MP obrázok – je to preto, že tento snímač je spárovaný so širokouhlým objektívom. Snímku s vysokým rozlíšením získate iba vtedy, ak nasnímate širší záber, zatiaľ čo pri detailnejšej fotke, na ktorej ste len vy sa fotografia automaticky oreže. Toto je celkom dômyselné riešenie, ktoré vám umožní zachytiť sólo aj skupinové selfie bez toho, aby ste museli mať viacero predných fotoaparátov, a neprekvapilo by nás, keby ho prijali aj iné spoločnosti.

Galaxy S20 Fan Edition zaznamenáva video až do 4K pri 60 snímkoch za sekundu, z predných aj zadných kamier, a je tu aj Pro Video, podobné režimu Pro foto, čo vám umožňuje detailne upraviť rôzne nastavenia. Niektoré funkcie videa, ako napríklad pohyblivé automatické zaostrovanie a iné efekty, však fungujú len pri snímaní v rozlíšení 1080p pri 30 snímkoch za sekundu, a to je tiež maximálne rozlíšenie pre pomery strán iné ako 16:9. Videá z Glaxy S20 FE hodnodtíme celkovo solídne.

Špecifikácie a výkon Galaxy S20 FE

5G verzia Samsung Galaxy S20 Fan Edition beží na Qualcomm Snapdragon 865, zatiaľ čo 4G verzia využíva vlastný Exynos 990 od Samsungu. Obidva sú špičkové čipsety (existuje aj 865 Plus, ale ide skôr o upgrade orientovaný na hry) , ale zistili sme, že procesory radu Snapdragon 8 zvyčajne prekonávajú svoje náprotivky Exynos.

Samsung Galaxy S20 FE sa používa hladko a svižne, či už listujete menu aplikácií, otvárate aplikácie, fotíte veľa obrázkov v rýchlom slede alebo hráte hry. Najmä hranie je rýchle, pohotové a bez oneskorení alebo problémov, a to ani pri hraní náročných hier, ako sú Call of Duty: Mobile a PUBG Mobile v najvyšších nastaveniach. Reproduktory telefónu sú celkom dobré – nie sú špičkové, či už z hľadiska kvality zvuku, ani maximálnej hlasitosti, ale sú vhodné na daný účel, či už hráte hry, pozeráte film alebo len počúvate hudbu z telefónu.

Softvér Galaxy S20 FE

Samsung Galaxy S20 Fan Edition prichádza so vstavaným Androidom 10. Pred uvedením Galaxy S20 FE Samsung sľúbil, že budúce telefóny získajú aspoň tri roky aktualizácií systému Android, takže určite získate Android 12 a 13 a možno aj ďalšie. Medzi kľúčové funkcie systému Android 10 patrí tmavý režim pre celý systém, ktorý môžete povoliť v nadstaveniach.

Operačný systém Galaxy S20 FE má nadstavbu OneUI, čo je vlastná nadstavba Androidu od Samsungu. Rovnako ako u väčšiny vlastných používateľských rozhraní sú zmeny, ktoré to prináša, hlavne vizuálne, ale OneUI ponúka aj množstvo možností prispôsobenia. Napríklad pre domovskú obrazovku je k dispozícii široká škála miniaplikácií, stiahnuteľné témy a možnosť zmeniť typ písma celého textu v telefóne. Listovanie v menu aplikácií na Samsung Galaxy S20 FE je svižné vďaka procesoru a obnovovacej frekvencii.

Batéria Galaxy S20 FE

Batéria Samsung Galaxy S20 Fan Edition s kapacitou 4 500 mAh je pre smartfón v tejto kategórií celkom bežná a v S20 FE vydrží celý deň! Ak teda nebudete na mobile celý deň. Funkcie, ako je 120Hz displej, 5G konektivita a vždy zapnutý displej, sú celkom drsné na batériu, a najmä ak sa používajú spolu, môžu výrazne skrátiť výdrž telefónu medzi jednotlivými nabitiami.

Existuje niekoľko rôznych režimov úspory energie, ktoré môžete povoliť, pričom každý z nich vypína určité funkcie, a ak si kúpite Galaxy S20 FE, odporúčame vám s nimi experimentovať, ak teda chcete predĺžiť výdrž batérie na maximum. Ak pri používaní telefónu používate možnosť adaptívneho šetrenia energie, ktorá vypína alebo zapína funkcie v závislosti od toho, čo robíte, váš telefón vydrží fungovať o niečo dlhšie.

Rýchlosť nabíjania je tu 25 W, čo nie je najrýchlejšie, ale ak telefón dávate nabíjať cez noc, nebude vám to vadiť – z vybitia na 100 % sa dostanete približne za hodinu. K dispozícii je tiež 15W bezdrôtové nabíjanie a 4,5W reverzné bezdrôtové nabíjanie – ak máte inteligentné hodinky alebo slúchadlá, ktoré sa napájajú bezdrôtovo, táto funkcia môže byť užitočná, pretože vám umožní používať smartfón ako podložku na bezdrôtové nabíjanie.

Záverečná recenzia Samsung Galaxy S20 FE

Na záver môžeme jednoznačne a s čistým svedomím povedať, že recenzia na Samsung Galaxy S20 FE nás presvedčila o tom, že patrí medzi tie najlepšie mobily do 600 eur, ktoré sú aktuálne na trhu. Ak však túžite po konkurenčnom Apple zariadení, v tejto cenovke zoženiete aj iPhone SE 2022, prípadne z rodiny Androidových smartfónov herné monštrum Black Shark 4, ktoré má potenciál nahradiť prenosné herné konzoly. Za zmienku stojí určite pozrieť aj vyššiu generáciu Samsung Galaxy S21 FE.

4 thoughts on “Recenzia: Samsung Galaxy S20 FE – prémiový mobil za rozumnú cenu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *