piatok, 14 júna, 2024
NovinkyRecenzieSmartfónyTechnológie

Recenzia: Apple iPhone SE 2022 – skvelý iPhone za pár korún!

Ak patríte medzi fanúšikov Apple, túžite po iPhone, ale zároveň nechcete utrácať tisícky za najvyššie modely, Apple iPhone SE 2022 je to pravé pre vás. Jedná sa o mimoriadne kompaktný iPhone s retro dizajnom, ktorý však spĺňa všetky najmodernejšie nároky na kvalitný smartfón a je vybavený technológiami na aké sme pri Apple produktoch zvyknutý. Proste vynikajúci kompromis pomeru ceny/výkonu od prémiovej značky Viac vám už prezradí naša recenzia na iPhone SE 2022 nižšie.

Dizajn iPhone SE 2022

Vzhľad Apple iPhone SE 2022 totálne búra to čo je práve ,,in” a stavia na retro dizajne, ktorý sme všetci vždy milovali.

Hliníková konšrukcia je hladká, čistá a v krásnych farbách. Sklenená zadná a predná strana sú dokonale hladké a na zadnej strane je vidieť jeden relatívne malý 12MP širokouhlý fotoaparát. To je určite zvláštnosťou hlavne v dnešnej dobe, keď má každý mobil minimálne tri fotoaparáty. Vzdialenosť krytu šošovky zo zafírového skla od základnej dosky sa dá merať v milimetroch (možno dvoch).

Na celej 5,44-palcovej prednej strane nie sú takmer žiadne hrany. Niektorí ľudia sa stále sťažujú na ostré hrany na iPhone 13 a novej rade Samsung Galaxy S22; tu nebudete mať tento problém keďže mobil je pekne zaoblený. Pozdĺž ľavého okraja sú tlačidlá na ovládanie hlasitosti a prepínač tichého/hlasného režimu, zatiaľ čo na pravej strane je tlačidlo napájania a slot na SIM (mobil však podporuje aj eSIM). Spodná hrana obsahuje mriežky reproduktorov, mikrofón a port lightning.

Predná strana obsahuje starnúci 1344 x 750 pixelový Liquid Retina Display, ktorý sám o sebe však stále vyzerá skvele. V porovnaní napríklad s 5,4-palcovým Super Retina XDR OLED dispejom z iPhone 13 mini však budú farby horšie, no pri porovnaní cien sa nik nemôže sťažovať.

Nad obrazovkou sa nachádza 7MP FaceTime a selfie kamera, ktorá je umiestnená vedľa širokej, plytkej mriežky reproduktora.

Na spodku displeja je náš starý priateľ, domovské tlačidlo Touch ID. Pri nových iPhonoch sme na Face ID zvyknutý už natoľko, že sme na domovské tlačidlo už aj zabudli. Ale keď sa k nemu znova dostanete, spomeniete si, ako veľmi sa vám páčilo, znova zažijete pocit keď tlačítko číta váš odtlačok prsta alebo predstiera fyzické stlačenie tlačidla pomocou haptiky. Je to rozhodne krásna nostalgia, ktorú oceníte. Stojí za to spomenúť, že Apple Touch ID zostáva jednou z najefektívnejších biometrických autorizačných technológií, aké sme kedy mali. Zaregistrujte prst raz a čítačka ho rozpozná zakaždým, prakticky v akejkoľvek polohe.

iPhone SE 2022 je tiež odolný voči vode a prachu, s certifikáciou IP67. Celý mobil vám kľudne môže spadnúť do vody a prežije.

🏷POZRIEŤ SMARTFÓN APPLE IPHONE SE 2022 NA ALZA.SK

✅️POZRIEŤ UŽÍVATEĽSKÉ SKÚSENOSTI A POROVNANIE CIEN NA IPHONE SE 2022 NA HEUREKA.SK

Displej iPhone SE 2022

Ak prechádzate z iPhonu 5S, 4,7-palcová obrazovka iPhonu SE sa môže zdať ako inovácia, ale vo svete obrovských displejov, kontrastných pomerov 2 000 000 : 1 a adaptívnych obnovovacích frekvencií môže byť jeho 60 Hz LCD displej nepríjemný skok.

Porovnávanie displeja SE s najlepšími obrazovkami sa však zdá zbytočné. Samostatne však displej vyzerá dobre – pri širokej škále úloh od fotografovania a natáčania videa až po prehliadanie webu, hranie hier a pozeranie videí vyzerá dobre. Obrazovka môže bojovať na priamom slnku, ale v interiéri je stále víťazom.

Predná aj zadná strana iPhone SE 2022 sú vyrobené z rovnakého skla, aké je na zadnej strane všetkých telefónov iPhone 13. Je smutné, že SE nedostalo technológiu Apple Ceramic Shield, takže ak si kúpite tento telefón, stále má zmysel siahnuť po ochrannom obale.

Fotoaparáty iPhone SE 2022

Naše telefóny sú v dnešnej dobe čoraz častejšie aj našimi fotoaparátmi a každý mobil, ktorý v tejto oblasti šetrí, si koleduje o problémy. Napriek tomu, že nový iPhone SE zdobia len dva objektívy, ktoré sú rovnaké ako tie na SE 2020, dokáže zhotoviť fotografie, ktoré lahodia oku, sú farebne presné a často veľmi pekné.

Zadný 12MP, f/1/8 širokouhlý objektív je teraz podporovaný obrazovým spracovaním čipu A15 Bionic a podporovaný Smart HDR 4 a Deep Fusion (pôvodne predstavený s A13 Bionic a prítomný v poslednom iPhone SE). K dispozícii je taktiež optická stabilizácia obrazu, vďaka ktorej nemusíte vždy stáť úplne nehybne, aby ste zachytili dobre vyzerajúci záber (video podporuje aj optická stabilizácia obrazu).

V režime Portrét môžete upraviť nastavenie umelej clony na ovládanie efektu hĺbky poľa, pričom pozadie za objektom bude viac alebo menej rozostrené. Trochu sklamaním však je to, že fotografovanie v režime Portrét iPhone SE je stále obmedzené na ľudí – nemôžete natáčať čokoľvek iné bez tváre s portrétovým efektom.

apple
S iPhone SE 2022 si môžete užívať skvelý ekosystém od Apple a prepojenie napríklad s MacBookom, alebo iPadom

Špecifikácie a výkon iPhone SE 2022

Úplná kontrola spoločnosti Apple nad výrobnými procesmi a líniami komponentov umožňuje jednoducho vybrať jeden špičkový prvok z najnovších produktov a úhľadne ho zakomponovať do dizajnu, ktorý vytvoril pred viac ako tromi rokmi. A15 Bionic je najvýkonnejší mobilný procesor od Apple a jeho umiestnenie do malého rámu iPhonu SE je podobné ako pripútanie raketových motorov na bicykel.

Aby bolo jasné, nejde o nejakú zakrpatenú alebo priškrtenú verziu čipu od Apple. Za zmienku stojí, že telefón má teraz 4 GB RAM, čo určite pomôže s výkonom. V podstate všetko, čo je na tomto telefóne dobré alebo lepšie (natáčanie a úprava 4K videa, hranie na úrovni konzoly, fotografovanie s vylepšenou AI), je lepšie vďaka A15 Bionic. Posúva hranice toho, čo je možné v medziach, ktoré diktuje dizajn roku 2017.

Opäť platí, že SE dostal plnú výbavu bez šetrenia na sile alebo výkone. To znamená, že môžete bez váhania hrať hry pre viacerých hráčov ako Call of Duty alebo sledovať HD Netflix.

Batéria iPhone SE 2022

Aj keď nepoznáme veľkosť batérie iPhone SE (Apple nikdy nezverejnuje kapacitu), od iPhone SE (2020) sa príliš nezmenila. Napriek tomu sme očakávali vážne oslabanie batérie kvôli výkonnejšiemu A15 Bionic a novému 5G.

Realita je taká, že aj keď 5G beží celý deň a k tomu nepretržitá aktivita v rámci širokej škály funkcií, dostaneme sa na 12 hodín výdrže batérie. To na taký malý smartfón s takým výkonom nie je vôbec zlé.

Keď je čas na dobíjanie, môžete tak urobiť pomocou priloženého kábla s výkonom 18 W (treba si kúpiť vlastný napájací adaptér USB-C!) alebo ho položíte na bezdrôtovú nabíjačku. Telefón bohužiaľ nepodporuje nové nabíjačky MagSafe od Apple.

Záverečná recenzia na iPhone SE 2022 znie jednoznačne. Jedná sa o pomerne okresaný smartfón, no všetky jeho nedostatky sú maximálne prijateľné vzhľadom na to, že sa jedná o nádherný kompaktný retro model, s ktorým môžete mať najnovšie Apple technológie pri pomere cien na aké sme u Apple zvyknutí doslova za pár korún. Práve preto si iPhone SE 2022 zaslúži miesto v našom výbere najlepšie mobily do 600 eur a pokiaľ chcete mať iPhone s najnovším iOS a solídnym výkonom bez toho, aby ste utrácali tisíce za nové 14tky, tento smartfón je to pravé pre vás. Ak však uprednostníte pred značkou výkon, určite sa v tejto cenovke obzrite radšej napríklad po Black Shark 4, alebo ku konkurencií od Samsungu – Galaxy S20 FE.

3 thoughts on “Recenzia: Apple iPhone SE 2022 – skvelý iPhone za pár korún!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *