Vyskúšajte nekonečné dáta bez viazanosti:
štvrtok, 23 mája, 2024
NovinkyRecenzieSmartfónyTechnológie

Recenzia: Motorola Moto G60 – 120Hz displej za pár eur?

Jeho hlavnými prednosťami sú veľký 120Hz 6,8-palcový displej a 6000 mAh batéria. V skutočnosti to ale nieje všetko, čo má v rukáve. Motorola Moto G60 ponúka celkom dobrý výkon, slušné fotoaparáty, blesk na selfie, čistý operačný systém Android a veľmi peknú cenovku. Kompletné balenie obsahuje samotnú G60, silikónový obal, nabíjačku Turbo Power 20w a nabíjací kábel USB Type-C, nástroj na vysunutie SIM karty a manuál. Obal je štandardne vybavený nárazníkmi pozdĺž obrazovky, ktoré ochránia zariadenie pred poškodením a poškriabaním. Vždy je príjemné, keď k smartfónu dostanete príslušenstvo priamo v krabici. Zvyšok nám však prezradí samotná recenzia Motorola Moto G60 nižšie.

Dizajn a materiály

Prvá vec, ktorá upúta pozornosť, keď vezmete Moto G60 do rúk, je hmotnosť a rozmery. S rozmermi 169,6 × 75,9 × 9,8 mm váži smartfón 225 g a pôsobí ako dosť ťažký a veľký. Koniec koncov, veľká batéria si vyžaduje obete. Napriek tomu je mobil vďaka pretiahnutému formátu (20,5:9) dobre vyvážený a pohodlný do ruky. Predný panel samozrejme zaberá displej: ten zaberá 85 % prednej časti. Rámiky okolo nie sú najmenšie a najviac vyniká horný okraj a „brada“. Ale vzhľadom na veľkosť obrazovky (6,8 palca) rámy nijako zvlášť nepriťahujú pozornosť. Otvor pre selfie kameru je v strede hore, pod úhľadnou mriežkou reproduktora a blesk je umiestnený bližšie k ľavému hornému rohu pod sklom.

Hoci je telo Moto G60 plastové, dizajn zadnej strany je veľmi podobný sklenenému panelu. Lesklá textúra s 3D efektom a sivo-oceľový podklad vytvárajú efekt polodrahokamu. Niet divu, že farba G60 sa nazýva Dynamic Grey. Je tu však aj vedľajší efekt a tým je magnet na zachytávanie odtlačkov prstov. V ľavom hornom rohu sa nachádza trojitý hlavný fotoaparát s bleskom, navyše zvýraznený tyrkysovou farbou. Trochu napravo od fotoaparátu je skener odtlačkov prstov, mierne zapustený do tela a nachádza sa na ňom logo značky. Úplne dolu je niekoľko technických informácií, ale kvôli zvláštnemu trojrozmernému dizajnu sú nápisy a piktogramy takmer neviditeľné, čo má podľa môjho názoru pozitívny vplyv na vzhľad mobilu.

Okraje zariadenia sú tiež plastové a lakované vo farbe telefónu, ale na rozdiel od zadnej strany je ich textúra jednoducho lesklá, bez skleneného efektu. Vďaka sivej farbe, kontrastnej jednotke fotoaparátu a absencii viditeľných označení vyzerá Moto G60 zaujímavo a harmonicky. Kvalita spracovania je vynikajúca. Materiály majú navyše vodoodpudivé vlastnosti, takže malé pokvapkanie vodou alebo dážď nerobia žiadny problém. To však neznamená úplnú ochranu pred vodou.

🏷POZRIEŤ SMARTFÓN MOTOROLA MOTO G60 NA ALZA.SK

✅️POZRIEŤ POROVNANIE CIEN A UŽÍVATEĽSKÉ SKÚSENOSTI NA MOTOROLA MOTO G60 NA HEUREKA.SK

Rozloženie mobilu

Naľavo od obrazovky sa nachádza slot pre dvojicu SIM kariet alebo jednu SIM kartu a jednu microSD kartu. Na pravej strane je tlačidlo napájania s drážkovaným povrchom, tlačidlá hlasitosti a tlačidlo volania hlasového asistenta. Na nič iné toto tlačidlo použiť nemožno, ale asistenta je možné v nastaveniach vypnúť. Na vrchnej strane sa nachádza 3,5 mm audio jack a otvor pre mikrofón. Na spodnej strane je hlavný reproduktor, ďalší mikrofón a nabíjací port USB Type-C. Snímač odtlačkov prstov sa nachádza na zadnej strane, ako je bežné pre smartfóny strednej triedy od Motoroly. 

Displej

Obrazovku Moto G60 predstavuje 6,8-palcový IPS displej s rozlíšením 2460×1080px a s hustotou pixelov 396 ppi a pomerom strán 20,5:9. Obnovovacia frekvencia 120 Hz a HDR10 slúžia ako príjemný šťavnatý bonus. K dispozícii sú tri režimy obnovovacej frekvencie: štandardný 60 Hz, 120 Hz, ako aj automatický režim, ktorý využíva AI na analýzu typu obsahu a úpravu optimálnej obnovovacej frekvencie obrazovky. Je to akási rovnováha medzi plynulým obrazom a rozumnou spotrebou nabíjania. Ale vzhľadom na veľkú kapacitu batérie môžete neustále používal 120 Hz bez problémov. Samozrejmosťou je možnosť prepnúť na tmavú tému, aplikovať automatický jas a tiež nastaviť jeden z dostupných režimov podania farieb (prirodzené farby, svetlé alebo sýte). 

Jednou zo zaujímavostí je, že v Moto G60 si môžete vybrať alebo vytvoriť svoj vlastný štýl používateľského rozhrania a zobrazovania informácií na uzamknutej obrazovke. Displej G60 je vo všeobecnosti veľmi dobrý – reprodukcia farieb bez ohľadu na zvolený režim je príjemná, vďaka podpore 120 Hz je rozhranie jemné a pozorovacie uhly sú dosť slušné. Hodilo by sa len trochu viac jasu, pretože má horšiu viditeľnosť na slnku.

Hardvér a bezdrôtové pripojenie

Moto G60 poháňa 8-jadrový Snapdragon 732G, ktorý pozostáva z dvoch produktívnych jadier Cortex-A76 s maximálnym taktom 2,3 GHz, ako aj šiestich energeticky úsporných Cortex-A55 s frekvenciou 1,8 GHz. Grafiku podporuje procesor Adreno 618. Smartfón disponuje 6 GB RAM a 128 GB úložiskom s možnosťou rozšírenia o microSD až do 1 TB. K dispozícii je dvojpásmové Wi-Fi (2,4 + 5 GHz), Bluetooth 5.0, NFC, ako aj GPS, A-GPS, LTEPP, SUPL, GLONASS, Galileo. 

Celkovo ide o svižný smartfón, ktorý si bez problémov poradí s každodennými úlohami a multitaskingom, ako aj s tými najťažšími hrami. Asphalt 9 alebo PUBG bežia pri vysokých grafických nastaveniach. Čo sa týka prehrievania, za 40 minút hry sa Moto G60 v oblasti hornej hrany a fotoaparátov ledva zohreje. Pri pravidelnom používaní nedochádza k žiadnemu prehrievaniu.

Operačný systém

Softvérovú časť Moto G60 predstavuje čistý Android 11 bez akejkoľvek nadstavby, no s typickými funkciami Motoroly. Pre pohodlie sa zhromažďujú na jednom mieste ktoré sa nazýva Moto. Pomocou tu prezentovaných nástrojov si môžete prispôsobiť zariadenie pre seba (tapety, štýly atď.), Ako aj rôzne zvláštne gestá. Napríklad rýchlo zapnite fotoaparát dvojitým otočením smartfónu v ruke alebo zapnite baterku dvoma „sekacími“ pohybmi. Nájdete tu aj tipy a vizuálne pokyny k hlavným funkciám smartfónu, zapnutie ekvalizéra, funkcie rozdelenia obrazovky a aktiváciu pozorného displeja ktorý nezhasne, keď sa naň používateľ pozerá.

Odomykanie

Spôsobov odomykania je niekoľko, získate skener tváre aj snímač odtlačkov prstov. Ovládanie tvárou funguje a odblokovanie smatfónu s jeho pomocou prebieha celkom rýchlo. V nastaveniach je možnosť zapnúť skener tváre pri zdvihnutí zariadenia, čo je veľmi pohodlné – nie je potrebné dodatočne aktivovať obrazovku. Odomykanie v tomto prípade trvá trochu dlhšie – smartfón najskôr spracuje údaje o zmene polohy a až potom zapne skener. Trvá to však doslova zlomok sekundy. V tme skener bohužiaľ nefunguje.

Snímač odtlačkov prstov, ktorý sa nachádza na zadnej strane smartfónu, je kapacitný, čiže jednoducho funguje. Keď vezmete G60 do ruky, tlačidlo napájania vám padne pod palec a skener máte priamo pod ukazovákom.

Fotoaparáty

Zadný fotoaparát pozostáva z troch šošoviek. Medzi nimi je 108 MP hlavný modul s clonou f/1,9, technológiou Ultra Pixel 9 v 1 (reálne rozlíšenie 12 MP) a schopnosťou natáčať videá v 4K pri 30 fps, 8 MP širokouhlý s clonou f/2,2 a zorným uhlom 118°, ako aj 2-megapixelovým makro fotoaparátom s clonou f/2,4 a minimálnou ohniskovou vzdialenosťou 2,5 cm.

Hlavný foťák vás milo prekvapí. Počas dňa sú fotky detailné, jasné a reprodukcia farieb je takmer prirodzená, pretože kontrast je jemný a prirodzený. Chcel by som podotknúť, že s rozostrením pozadia si fotoaparát poradí perfektne a dá sa zvoliť samotná intenzita rozostrenia. V noci samozrejme kvalita klesá, no s trpezlivosťou sa dajú spraviť celkom dobré zábery vďaka režimu nočného fotenia, ktorý zachytí viac svetla a ukáže viac detailov.

Selfie kameru zastupuje 32-megapixelový modul so svetelnou citlivosťou f/2.2, technológiou Quad Pixel (4 v 1, vo výsledku dostaneme snímky s rozlíšením 8 MP) a čo je dôležité, bleskom. Predný bleskje v smartfónoch vo všeobecnosti dosť neobvyklí, takže jeho prítomnosť v Motorole G60 je jednoznačným plusom. Najmä pre tých, ktorí robia selfie alebo videá na selfie kameru častejšie.

Zvuk

Moto G60 má len jeden reproduktor, ktorý je už tradične umiestnený na spodnej strane. Zvuk je celkom štandardný – hlasitosť je dostatočná a pri maximálnej hlasitosti má zvuk tiež dobrú kvalitu. Nie je to najlepší spôsob, ako si vychutnať hudbu, ale pre hry, YouTube, hands-free komunikáciu atď. je zvuk viac než dostatočný.

Životnosť batérie

Ako som už spomínal batéria v Moto G60 má kapacitu 6000 mAh čo je veľmi slušné. Nabíjanie samozrejme trvá dlho. Mobil však stačí nabíjať v priemere každé dva až tri dni. Našťastie ale Moto G60 podporuje rýchle nabíjanie TurboPower 20w a je kompatibilný s Qualcomm Quick Charge 4.

Záverečná recenzia smartfónu Motorola Moto G60

Motorola Moto G60 patrí medzi najlepšie mobily do 200 eur a svojími funkciami a vybavením určite môže konkurovať aj drahším zariadeniam. Pri rozhodovaní vám môžu pomôcť vychytávky ako je najpríklad 120Hz displej, ktorý chýba aj niektorým o poznanie drahší konkurentom. Ak však hľadáte v cenovke do 200€ niečo iné, určite pozrite naše recenzie na Xiaomi Redmi Note 11, alebo Poco M3 Pro 5G.

3 thoughts on “Recenzia: Motorola Moto G60 – 120Hz displej za pár eur?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *