Vyskúšajte nekonečné dáta bez viazanosti:
streda, 17 apríla, 2024
NovinkyRecenzieSmartfónyTechnológie

Recenzia: Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE – luxusný vzhľad za málo peňazí?

Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE je dobrý smartfón strednej triedy, ktorý má tenké, ľahké telo a je nabitý možnosťami, ktoré sú v jeho cenovej kategórií pred konkurenciou. S elegantným dizajnom, vynikajúcim 90Hz AMOLED displejom a síce trošku starším procesorom Qualcomm Snapdragon 778 5G (6nm) je medzi smartfónami do 400 eur skvelým riešením. Aké všetky možnosti vám však Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE ponúka vám už prezradí recenzia nižšie.

Dizajn a konštrukcia Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE

Rovnako ako Xiaomi Mi 11 Lite 5G, aj Mi 11 Lite 5G NE je ako závan čerstvého vzduchu, čo sa týka dizajnu a tela.

Xiaomi šikovne skoncovalo so starým kvapôčkovým selfie fotoaparátom ktorý sa nachádzal na Mi 10 Lite a presunulo tento krát už klasický okrúhli fotoaparát do ľavého rohu. Okolité rámy displeja sú minimálne ale samozrejme sú hrubšie okolo brady, čo je výpovedný znak cenovo dostupnejšieho telefónu. Ďalším ukazovateľom nižšej ceny telefónu sú vyčnievajúce okraje okolo inak plochého displeja.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE vás však skutočne očarí, keď preklopíte telefón na zadnú stranu. Zadná strana je zo saténového skla, výrazné farby, jemné no reflexné logo a výrazný modul fotoaparátu vyzerajú a pôsobia ako by patrili k oveľa drahšiemu telefónu.
Je to skutočne jednoduchý telefón, ktorý ponúka elegantný dizajn a vôbec vás pri používaní a nosení neotravuje. S hrúbkou len 6,8 mm a váhou skromných 158 g si ho ani nevšimnete vo vrecku nohavíc. Pritom sa nejedná o malý telefón ako iPhone 12 mini. Stále máte k dispozícií veľký 6,55-palcový displej, ale vďaka jeho hrúbke a váhe pôsobí naozaj jemne a ľahko.

Snímač odtlačkov prstov je znova zabudovaný do tlačidla napájania na pravej strane mobilu. Je to lacnejšia možnosť ako snímač zabudovaný priamo v displeji, ktorý sa zvyčajne uprednostňujú pre vlajkové lode. Výhodou ale určite je, že k nemu máte prístup bez toho aby ste mobili zdvihli zo stola.

🏷POZRIEŤ SMARTFÓN XIAOMI MI LITE 5G NE NA ALZA.SK

✅️POZRIEŤ POROVNANIE CIEN NA HEUREKA.SK

Fotoaparáty Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE

Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE prichádza s rovnakým trojitým fotoaparátom na zadnej strane ako Mi 11 Lite. Hlavná pozornosť bude upriamená na hlavný 64MP širokouhlý snímač s clonou f/1,79 a 6-prvkovým systémom šošoviek. V predvolenom nastavení zachytáva 16MP zábery pomocou techniky spájania pixelov 4 v 1. Tieto zábery môžu vyzerať skvele pri dobrom osvetlení.

8MP ultraširokouhlý snímač skutočne nedosahuje rovnaký štandard, či už hovoríme o úrovniach detailov alebo vyvážení farieb. Zábery nasnímané týmto sekundárnym snímačom majú tendenciu vyzerať zahmlene a bez detailov. Akékoľvek priblíženie, ktoré použijete bude čisto digitálne, vyrezané z hlavného snímača bez špeciálneho teleobjektívu. 2x priblížené zábery tu ale skutočne vyzerajú celkom dobre vďaka množstvu pixelov, ktoré má snímač k dispozícii.

20MP selfie kamera od Xiaomi je celkom dobrá a poskytuje dostatočné množstvo detailov pri dobrom osvetlení.

Tento cenovo dostupný telefón dokáže točiť 4K video pri 30 fps alebo 1080p pri 120 fps. 4K zábery ktoré nasníma vyzerajú pekne a stabilne, pričom na rozdiel od Mi 10T Lite bola ľahko aplikovaná elektronická stabilizácia obrazu (EIS). Natáča tiež spomalené video s rýchlosťou 960 snímok za sekundu, ale iba pri 720p.

Špecifikácie a výkon Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE

Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE nečakane dostal starší procesor (pravdepodobne kvôli globálnemu nedostatku čipov), Qualcomm Snapdragon 778G. Aj keď môže byť čipset o niečo starší, stále je veľmi schopný. Stále je to skok dopredu oproti Snapdragonu 750G, ktorý používa Xiaomi Mi 10T Lite.

V spojení s kvalitnou 6 alebo 8 GB LPDDR4X RAM poskytuje Snapdragon 778G rýchly a plynulý zážitok. Všetko sa tu od navigácie na domovskej obrazovke až po prepínanie aplikácií dá porovnať s rýchlosťou vlajkovej lode.

Smartfón dostal do výbavy aj kvalitný stereo zvuk vďaka dvojici reproduktorov. Všetky svoje hry, hudbu a filmy si budete môcť nainštalovať na štandardnú 128GB internú pamäť a na rozšírenie je k dispozícii aj slot na microSD kartu.

Softvér Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE

Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE používa nadstavbu MIUI 12.5 bežiaci na Androide 11, rovnako ako jeho veľký brat Xiaomi Mi 11. Vlastný balík aplikácií Xiaomi sa rozrástol tak, že zahŕňa vlastnú aplikáciu na prehravanie hudby, videa, vlastnú galériu, zabezpečenie a témy. Získate tiež čistič na upratovanie aplikácií a súborov, ktoré zahlcujú pamäť, čo je praktické, aj keď nesúhlasíme s tým, aby sa nám zakaždým zobrazila reklama cez celý displej.

Aplikácie ako napríklad Amazon Shopping, Facebook, TikTok a LinkedIn sú štandardne predinštalované, či už ich chcete alebo nie. A všetky sú združené v priečinku More Apps. Prispôsobovanie je skutočne najväčším prínosom MIUI 12. Obchod Themes je plný prispôsobených vzhľadov pre vašu domovskú obrazovku a niektoré živé „super tapety“ sú skutočne pôsobivé. Všeobecne je však prílišné nútenie vlastných aplikácií vnímané ako otravné a každý radšej uprednostňuje čistý Android, čo je pochopiteľné.

Životnosť batérie Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE

Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE prichádza s 4 250 mAh batériou. Táto batéria nieje v žiadnom prípade malá, ale je o niečo kompaktnejšia ako 4 820 mAh článok v staršom modeli. Nedostanete síce 120Hz LCD displej ale použitý 90Hz AMOLED displej je oveľa ekonomickejší komponent.

Našťastie telefón má dostatočnú vydrž aj v praxi. Telefón pri bežnom používaní vydrží kľudne celý deň. Spotreba médií samozrejme vybije batériu rýchlejšie.

V balení dostanete 33W nabíjačku, ktorá stačí na to, aby za polhodinu nabíjania dostala smartfón z 20 % na 82 %, čo je veľmi dobré pre situácie improvizovaného dobíjania napríklad vo vlaku.

Záverečná recenzia smartfónu Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE

Recenzia smartfónu Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE nám ukázala, že sa jedná bezpochyby o solídny smartfón, ktorý si zaslúži svoje miesto vo výbere najlepších mobilov do 400 eur. Ponúka široké spektrum možností, ktorými v mnohých prípadoch poráža konkurenciu v rovnakej cenovej kategórií. Teraz je dokonca na známom elektro shope Alza.sk vo výhodnej cene spolu s dopravou zdarma a darčekom v podobne 2 mesiacov internetovej TV grátis! Ak sa vám však tento čínsky prospekt nepozdáva, odporúčame pozrieť aj recenziu na Motorolu Moto G200 či Samsung Galaxy A33 5G.

3 thoughts on “Recenzia: Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE – luxusný vzhľad za málo peňazí?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *