Vyskúšajte nekonečné dáta bez viazanosti:
štvrtok, 23 mája, 2024
NovinkyRecenzieSmartfónyTechnológie

Recenzia: Motorola Edge 20 Lite 5G – krásny displej a skvelá výdrž batérie

Motorola Edge 20 Lite je schopný smartfón strednej triedy, ktorý sa pýši solídnou obrazovkou a skvelou výdržou batérie. Výkon a fotoaparát je naopak priemerný, no napriek tomu sa jedná o zaujímavý mobil do 300 eur. Recenzia na Motorola Edge 20 Lite 5G nižšie vám prezradí všetky jeho špecifikácie, ale aj výhody a nevýhody a vy tak môžete zistiť či práve tento smartfón nie je pre vás ten pravý.

Dizajn a spracovanie Motorola Edge 20 Lite 5G

Motorola bohužiaľ nespravila dizajn, ktorý by bol nejak extra zaujímavý či prelomový. Musíme však dodať, že väčšina smartfónov v tejto kategórií a s podobnou cenovkou nemajú nejak prelomové dizajny. Jediným dizajnovým prvkom za jemným a nevýrazným logom „Moto“ na zadnej strane je ostrovček fotoaparátu, ktorý je veľký a výrazný. Kvalita spracovania mobilu je celkom dobrá a pevná. Motorola Edge 20 Lite 5G odolá všetkým pokusom o ohnutie. Keďže je vyrobená z plastu, pravdepodobne vydrží pád lepšie ako väčšina smartfónov vyrobených z kovu a skla. Nemožno však poprieť, že plast jednoducho v ruke nepôsobí tak prémiovo, nikdy si to nepomýlite s drahším zariadením. Tento model vyzerá presne priamo úmerne ku svojej cene.


Jedna vec, ktorú nemožno prehliadnuť, je samotná veľkosť zariadenia. So 6,7-palcovým displejom a hrúbkou 8,25 mm sa rozhodne nedá používať jednou rukou, hoci s hmotnosťou 185g je o niečo ľahší ako väčšina podobne veľkých konkurenčných mobilov.
Toto je jedno z tých zariadení, ktoré skutočne presahuje definíciu „telefónu“ a takmer prechádza do územia minitabletov. Určite to nieje dobrá voľba pre fanúšikov menších telefónov.

🏷POZRIEŤ SMARTFÓN MOTOROLA EDGE 20 LITE 5G NA ALZA.SK

✅️POZRIEŤ POROVNANIE CIEN A UŽÍVATEĽSKÉ SKÚSENOSTI S MOTOROLA EDGE 20 LITE 5G NA HEUREKA.SK

Displej Motorola Edge 20 Lite 5G

Displej je jednou z najdôležitejších častí zariadenia. Moto Edge 20 Lite prichádza s displejom OLED, čo znamená, že má hlbokú čiernu a živé farby. Má rozlíšenie 1080p a má rýchlu obnovovaciu frekvenciu 90 Hz, čo znamená, že beží o niečo plynulejšie ako „normálne“ 60 Hz obrazovky. Edge dostal obrazovku o veľkosti 6,7-palcou čo znamená, že prináša potešenie z čítania a sledovania videí. Je tu dostatok priestoru na rozloženie obsahu, vďaka čomu sú videá a filmy o niečo pohlcujúcejšie. Displej tiež podporuje certifikáciu HDR10+.


Motorola tvrdí, že displej na Edge podporuje 1 miliardu farieb – čo znamená, že voľným okom by mal ponúkať o niečo lepšie a jasnejšie farby a dynamický rozsah zobrazovaného obsahu, ale v skutočnosti to neprináša veľký rozdiel. Vo všeobecnosti je displej dostatočne jasný, aby odolal silnému slnečnému žiareniu, a dostatočne tmavý na ľahké čítanie pred spaním. Jeho biely bod má tendenciu byť trochu teplý, ale to sa dá upraviť pomocou vstavaných farebných profilov cez ponuku nastavení.
Ak ste typ človeka, ktorý na svojom smartfóne pozerá veľa videí alebo veľa číta, Moto Edge 20 Lite je pre vás ako stvorený.

Špecifikácie a výkon Motorola Edge 20 Lite 5G

Pri telefónoch vyrobených tak aby dosiahli konkrétnu cenu je nevyhnutné, že kompromis bude neoddeliteľnou súčasťou používateľského zážitku. Pri Moto Edge 20 Lite je veľkým kompromisom použitý čipset – Mediatek Dimensity 720 5G. Ide o relatívne nový čip s dôrazom na efektivitu, ktorý funguje veľmi podobne ako Snapdragon 480, ktorý sa nachádza v novších zariadeniach Nokia. Na podporu dostal 8 GB RAM a 128 GB úložiska čo je určite vítané, ale na nedostatok výkonu sa jednoducho zabudnúť nedá. Pri každodennom používaní si pravdepodobne nikdy nevšimnete problém. Samotný systém, navigácia, prehliadanie webu atď sú vo všeobecnosti rýchle. Problémy však začínajú pri hraní hier a najmä pri náročnejších tituloch. Hry ako PUBG a Fortnite sú hrateľné pri nižších grafických nastaveniach a menších FPS. Mobilným hráčom by ale lepšie poslúžilo zariadenie, ktoré ponúka o niečo väčší výkon. Aj pokročilí používatelia, ktorí na svojich zariadeniach upravujú video budú považovať čipset za prekážku. Na upravovanie grafiky či hranie hier sú však viacmenej určené drahšie zariadenia a s tým musí človek rátať.

Fotoaparáty Motorola Edge 20 Lite 5G

Motorola Edge 20 Lite sa nachádza vo vysoko konkurenčnej strednej triede, takže samozrejme potreboval dostatočne pútavé číslo pri megapixeloch, aby vynikol. Kamera ako taká podporuje neuveriteľných (na papieri) 108 Mp, aj keď ako zvyčajne ide o 9-v-1 pixelový binningový snímač, ktorý vydáva súbory JPEG s 12 Mp detailmi. Tento hlavný fotoaparát je doplnený 8 Mp ultraširokouhlým snímačom s možnosťou makro zaostrovania, 2 Mpx „hĺbkovým“ fotoaparátom a 32 Mp selfie kamerou. Nahrávanie videa vrcholí pri 4K s rýchlosťou 30 snímok za sekundu a ponúka taktiež množstvo kreatívnych režimov fotografovania.

Fotky produkované hlavným foťákom sú celkom slušné ak sú dobré svetelné podmienky. Farby sú pekné a žiarivé pričom zostávajú verné. Biely bod je však trocha nevyvážený, takže obrázky sú často príliš teplé. Pri slabom osvetlení netreba čakať žiadne zázraky. Dokonca ani pri použití režimu Night Vision, ktorý kombinuje niekoľko dlhých expozícií. Výsledné fotky totiž majú nízku sýtosť a detaily.

Životnosť batérie a nabíjanie Motorola Edge 20 Lite 5G

Spoločnosť Motorola predávala svoje zariadenia so značkou „Power“ už roky. 5000mAh batéria, ktorá sa nachádza v Edge 20 Lite bola kedysi výnimočný nadštandard. Dnes už to nie je jedinečný argument, no stále patrí k tomu lepšiemu čo sa dá v danej kategórií zohnať. Vďaka úspornému čipsetu dokáže aj pri náročných používateľov Motorola Edge 20 Lite 5G vydržať celý deň a pre menej náročných by to mohli byť kľudne aj dva dni. Edge podporuje rýchle nabíjanie, aj keď nie je také rýchle, ako ponúka konkurencia. V balení je dodávaná 30W nabíjačka, ktorá dokáže nabiť Edge o 60 % za 30 minút. Je to úctyhodné, hoci nižšia rýchlosť je pravdepodobne dôsledkom veľkej batérie.

Softvér a aplikácie Motorola Edge 20 Lite 5G

Od roku 2013 s vydaním Moto X má Motorola odlišný prístup k softvéru ako mnohí iní výrobcovia Android zariadení. Zatiaľ čo spoločnosti ako Xiaomi a Samsung berú Android a pridávajú vlastné nadstavby plné funkcií a vylepšení, prístup spoločnosti Motorola je o niečo jednoduchší.
Do Androidu pridá len niekoľko vylepšení použiteľnosti, gestá a nič viac. Konečným výsledkom je prehľadné rozhranie plné skutočne užitočných prvkov, ktoré je vo všeobecnosti radosť používať. Napríklad známe „karate seknutie“ aktivuje blesk a dvojitým otočením zápästia sa spustí fotoaparát. „Ready for“ je vstavaná desktopová aplikácia, ktorú možno použiť v spojení s počítačom na prenos dát a ďalších vecí, zatiaľ čo režim Battery Care sa naučí vaše návyky nabíjania a optimalizuje vašu batériu tak, aby uprednostňovala svoje zdravie a tak si dlhšie udrží svoju kapacitu. Snáď najužitočnejším vylepšením je „Peek“, ktorý používateľovi umožňuje zmysluplne pracovať s upozorneniami a ďalšími funkciami aj keď je obrazovka “vypnutá”.
Po ponorení sa do nastavení je k dispozícii množstvo možností prispôsobenia, vrátane úpravy teploty farieb obrazovky, obnovovacej frekvencie a mnohých ďalších. Neexistujú žiadne duplicitné aplikácie, nie je tu žiadny neporiadok a pohyb systémom je vždy plynulý. Čistotu Motoroly uvítajú najmä užívatelia, ktorí nenávidia nanútené aplikácie od svojich značiek, ktoré aj tak nikdy nepoužijú, no žeru miesto v telefónu a nedajú sa odinštalovať.

Záverečná recenzia smartfónu Motorola Edge 20 Lite 5G

Recenzia na smartfón Motorola Edge 20 Lite 5G nám ukázala, že si tento telefón nájde svojich fanúšikov. Niekomu bude sedieť viac a niekomu zas menej a to práve kvôli svojim špecifikám ako je pomerne obrovský displej s krásnymi farbami. Ak zvyknete na mobile často sledovať filmy a videá, no nie ste vášnivým hráčom a oceníte dlhú výdrž batérie, tento mobil je pre vás ako stvorený. Navyše, eshop Andreashop.sk ponúka ku tomuto smartfónu aj dopravu zdarma a darček 2 mesiace online TV taktiež úplne zdarma. Ak vám však príliš nesadol, určite pozrite aj náš výber najlepších mobilov do 300 eur a recenziu na Huawei Nova 8i či Samsung Galaxy A32.

4 thoughts on “Recenzia: Motorola Edge 20 Lite 5G – krásny displej a skvelá výdrž batérie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *