piatok, 14 júna, 2024
Kryptomeny a NFTNFTsNovinkyTechnológie

OpenSea a Solsea čelia scamom, pred podvodmi varuje aj Petr Mára

Jeden z najväčších NFT trhov bežiacich na Solane a najväčší NFT trh vôbec zažívajú útoky hackerov a podvodníkov. Pred podvodmi vo svete krypta a NFTčiek varuje aj český ,,krypto guru” (alebo jeho obľúbené pomenovanie automobilový odborník :D) Petr Mára.

OpenSea bojuje proti scamom

Používatelia najväčšieho NFT trhu na svete, OpenSea, sa stali obeťami phishingového útoku, po ktorom boli ukradnuté NFTs v celkovej hodnote cca 1,7 miliónov USD. Prostriedkom na podvody sa mali stať emaily podobajúce sa na oficiálne emaily z OpenSea, ktoré poškodených doviedli na falošné stránky, kde podpísali smart contract vo svojej peňaženke a obsah im bol odcudzený. Trh OpenSea už vydalo vyhlásenie, kde varuje pred falošnými webstránkami a oznamuje, že po útočníkoch už zahájili pátranie. Momentálne by už útok nemal byť aktívny.

Falošný giveaway na Solsea

Podobné útoky zasiahli aj trh Solsea bežiaci na Solane. Pokus o tento podvod sa stal aj priamo nám, takže ho môžeme opísať z prvej ruky. Do peňaženky Phantom nám pristál medzi kolekciami NFTs token “Solsea giveaway”, v ktorom sa písalo, že sme vyhrali súťaž a naše vyhraté NFT si môžeme claimnúť a zameniť za tento token na priloženom odkaze. Po kliknutí na odkaz sme boli presmerovaný na stránku, ktorá vyzerala 1:1 ako trh Solsea. Vyskočilo na nás okno, v ktorom sme sa mali prihlásiť do Phantom peňaženky a následne podpísať smart contract. Od začiatku sa nám tento giveaway nepozdával, keďže sme nikde nezaregistrovali oficiálne oznámenie súťaže, takže sme boli obozretní. Následne sme si všimli, že podobne ako pri OpenSea útokoch nešlo o oficiálny web, ale inú doménu. Namiesto Solsea.io bola totižto adresa phishingového webu Solsea.in, čo je samozrejme fake. Po podpísaní contractu by sme zrejme prišli o celý obsah našej peňaženky.

INVESTUJTE DO NFTs A KRYPTOMIEN BEZPEČNE S BURZOU BINANCE

Pred podvodmi varuje aj Petr Mára

Scamy vo svete krypta a NFTs sa dejú na dennom poriadku a najzákladnejšie typy podvodov, pred ktorými by ste mali byť na pozore, zhrnul aj český nadšenec technológií Petr Mára vo svojom najnovšom videu. Okrem phishingu vysvetlil napríklad aj ako funguje pump and dump, prečo by ste si mali overiť tvorcov NFT projektu pred jeho nakúpením a podobne.

Ak chcete nakupovať NFTs a kryptomeny bezpečne, vyskúšajte najväčšiu burzu na svete – Binance! Pozrite si porovnanie NFTs trhov.

Disclaimer: toto nie je investičné ani finančné poradenstvo, investovanie do kryptomien a NFTs so sebou nesie riziko straty, investujte opatrne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *