piatok, 14 júna, 2024
NovinkyTechnológie

Bude lepší ako Tesla? Elektromobil Polestar 5 je na ceste

Čo je vlastne Polestar? Polestar je švédská automobilka založená v roku 1996 automobilovým závodníkom Janeom Nilssonom pod menom Flash Engineering. V roku 2015 bola odkúpená Volvom. V roku 2017 potom automobilka Geely, ktorá vlastní Volvo, rozhodla, že z Polestaru spraví samostatnú značku ktorá dnes vyrába elektromobili.

Koncept elektromobilu Polestar Precept

Pútavý koncept Precept od Polestaru dostal zelenú na výrobu a po uvedení na trh niekedy v roku 2024 sa bude finálny elektromobil volať Polestar 5. Tento futuristický štvordverový hatchback bude rivalom pre Porsche Taycan, Tesla Model S, Lucid Air a Mercedes-Benz EQS. Polestar o modele 5 potvrdil len málo, takže môžeme len hádať, že tento elektromobil ponúkne duálne elektromotory, konkurencieschopný dojazd (minimálne 480 kilometrov) a interiér z ekologických materiálov. Spoločnosť uviedla, že plánuje v roku 2023 postaviť celý výrobný závod v Číne, ktorý bude venovaný exkluzívne výstavbe Polestar 5 a taktiež by mal byť nový závod uhlíkovo neutrálny.

Na základe úžasného konceptu Precept bude model 5 úplne novým modelom od značky Polestar. Spoločnosť neuviedla veľa podrobností o načasovaní, ale prezradila, že platforma elektromobilu bude z lepeného hliníka, vďaka čomu sa maximalizuje ľahkosť a tuhosť karosérie. Model 5 by mal byť uvedený na trh už v roku 2024. Splní sa táto predpoveď, alebo sa uvedenie oddiali tak ako sme zvyknutí u konkurencie?

O cene sa zatiaľ nehovorí, ale elektrické pohonné jednotky a luxusné interiéry z ekologických materiálov nie sú lacné. Ak teda skombinujeme tieto dva faktory tak môžeme hľadať počiatočnú cenu niekde na úrovni šesťcifernej sumy.

NAJKVALITNEJŠIE AUTODIELY, NÁRADIE A PRÍSLUŠENSTVO ZA NAJLEPŠIE CENY – AUTODIELY GAFA

Motor a výkon

Rovnako ako menší sedan Polestar 2 očakávame, že aj model 5 ponúkne štandardný pohon všetkých štyroch kolies pomocou dvoch elektromotorov – jedného vpredu a druhého vzadu. Model Polestar 2 generuje kombinovaný výkon 402 koní a na testovacej dráhe ukázal zrýchlenie z 0 na 100 kilometrov za hodinu len za 4,1 sekundy. Model 5 pravdepodobne príde s ešte vyšším výkonom a mal by byť o niečo rýchlejší ako model 2, automobil sa bude pravdepodobne snažiť vytvoril väčší tlak na výkonovo orientované elektromobily Taycan a Model S.

Dojazd, nabíjanie a výdrž batérie

Očakáva sa, že Polestar 5 poskytne dojazd viac ako 480 kilometrov na jedno nabitie zo svojej batérie ktorá disponuje kapacitou 103,0 kWh. Avšak Tesla Model S a Lucid Air majú v súčasnosti modely, ktoré presahujú dozajzd 640 kilometrov, takže pre Polestar by bolo rozumnejšie, keby zapracoval viac na tomto fronte. Pravdepodobne budú ponúkané všetky najnovšie spôsoby nabíjania, vrátane domáceho nabíjania úrovne 2 a rýchleho nabíjania na verejných nabíjacích staniciach.

Interiér, komfort a batožinový priestor

Dúfame, že Polestar si zachová interiér konceptu Polestar Precept, kým sa model 5 dostane do výroby. Vyzerá nádherne a je vyrobený z udržateľných materiálov, ako je ľan, recyklovaný korok, recyklované plastové fľaše a recyklované rybárske siete. Dva rady samostatných sedadiel znamenajú miesto pre štyroch, hoci v sériovo vyrábanom aute môže byť k dispozícii aj klasická zadná lavica. Rovnako ako mnoho elektrických áut, aj model 5 by mal ponúkať dva úložné priestory – jeden vzadu ako bežný sedan a druhý menší vpredu.

Infotainment a konektivita

Z toho, čo sme videli pri koncepte, je masívna 15-palcová dotyková obrazovka infotainmentu namontovaná vertikálne v strede palubnej dosky a disponuje najnovšou verziu softvérového rozhrania Polestar odvodeného od Androidu. Sekundárna 12,5-palcová obrazovka slúži ako rekonfigurovateľný displej posadený na mieste pre budíky priamo pred vodiča. Dva menšie monitory na paneloch dverí premietajú pohľady namiesto tradičných vonkajších zrkadiel. Koľko z toho sa dostane do výroby, nie je známe, no vonkajší kamerový systém sa zdá byť nepravdepodobný.

Bezpečnostné a asistenčné funkcie

Koncept elektromobilu Polestar Precept má na streche namontovaný rad senzorov, ktoré naznačujú, že model 5 by mohol mať niektoré funkcie asistencie vodiča novej generácie, dokonca vrátane režimu autonómnej jazdy. Medzi kľúčové bezpečnostné prvky pravdepodobne patria:

  • Štandardné automatické núdzové brzdenie s detekciou chodcov
  • Štandardné varovanie pred vybočením z jazdného pruhu s asistentom udržiavania v jazdnom pruhu
  • Štandardný adaptívny tempomat s poloautonómnym režimom jazdy

Pokrytie záruky a údržby

Štandardné záručné pokrytie spoločnosti Polestar by sa mohlo odteraz do roku 2024 zmeniť, ale od zverejnenia spoločnosť ponúka pomerne základný záručný balík, ktorý zodpovedá kľúčovému rivalovi Tesle. Napriek tomu, že spoločnosť je vedľajšou divíziou spoločnosti Volvo, Polestar neponúka žiadnu bezplatnú plánovanú údržbu ako Volvo. Obmedzená záruka pokrýva štyri roky alebo 80 000 kilometrov. Elektrické komponenty sú pokryté na osem rokov alebo 160 000 kilometrov.

Hľadáte kvalitné autodiely, náradie, alebo iné príslušenstvo do automobilov za najlepšie ceny? Navštívte autodiely Gafa, kde si určite vyberiete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *